İçeriğe geç

Bilgili kişilere özel sorularım var?

AliExpress Destek – Soru ve CevapCategory: Sorular ve CevaplarBilgili kişilere özel sorularım var?
Burak asked 1 sene ago

Selamun aleyküm. Öncelikle iyi akşamlar herkese, aklıma takılan bir kaç sorular var, onları hemen sıralıyorum.
1-indirim kuponlarında yazan “1 dolar indirim 10 dolar için” gibi bir şey yazıyo bu “10 dolar ve üzeri alışveriş için 1 dolar indirim” demek mi oluyor?
2-ücretsiz kargoların hepsi takipsiz sanırsam, benim aldıklarım takipsizdi. Bu takipsizler ne oluyor? Çin dışında, aliexpress uygulamasına girip siparişlerimden takip’e bastığımda Türkiye’ye geldikten sonra artık bir şey yazmayacak mı? Ne oluyor yani?
3-koruma süresi anladığım kadarıyla ürünün bize ulaşacağı maksimum süre, bu süreye az kala uygulamada “Tartışma aç” düğmesine basıp üreticiyi şikayet ediyoruz sanırsam, yanlışsam düzeltin.
4-kimileri 8-10 güne geldi falan yazmış, kargo süreleri minimum 45 gün sanırsam, 8-10 güne gelmesi için hızlı kargo seçeneğini mi seçti bu kişiler?
5-gümrüğe uğrayınca bizden 60 kuruş mu alınıyor? Ya da herhangi bir ücret alınıyor mu? Ya da bu nasıl oluyor?
6-deneme ürünü nasıl bir şey oluyor? Ben girdim o ürünlere ancak fiyatları yüksek oluyor yinede 1 cente geldiği söyleniyor, bunu anlamadım.

Şimdiden teşekkür ederim, hem yeni başlayanların da akıllarındaki soruları giderir diye düşünüyorum. Detaylıca açıklarsanız sevinirim. İyi alışverişler 🙂

2 Answers
Huseyin answered 1 sene ago

1- 10 dolar üstü tek ürün için 1 dolar indirim demek hepsinin toplamı dahil olmaz, örn: 12 dolar bir kulaklık ödeme yaparken kuponu kullanırsanız 11 dolar ödersiniz.
2- ücretsizlerin hepsi takipsiz değil aslında ücretli olup olmamasını biraz da satıcı belirliyor, china post yanwen sunyou vb kargolar türkiye içi kayıtsız. türkiye içi kayıtlı kargolar ise singapore post, china post air mail, postnl, dhl vb.
3- tam anlamıyla maksimum süre değil satıcı o süre zarfında gelebilir diyor, olaki durumda ürün gelmezse satıcı ile anlaşıp süreyi 2/3 hafta uzatabilirsiniz yada dispute açarak para iadesi alabilirsiniz(yalnız ürün gelmeme durumlarında satıcılar disputeye pek sıcak bakmıyor biraz dişlemeniz gerekir). dispute şikayet etmek değil tartışma açarak orta yolu bulmak daha doğru olur, şikayet için kanıtlarla beraber aliexpress temsilcisiyle görüşmeniz gerek.
4- yoğunlukla alakalı, uçak bir kaç ülkeye uğrayarak türkiye gelirse 10 günde gelir, normalde uçaklar yaklaşık 20 den fazla ülkeye uğrayarak yoluna devam ediyor, örn: kamera lensi aldım 9 günde geldi, arkadaşım çok beğendi aynı mağaza aynı kargo firması(singapore post) sipariş ettik 25 günde geldi 
5- 60 kuruş ücreti gümrükte memur kargodan şüphelenip(yasaklı ürün) kargoyu açılır ve kontrol edilirse vede yasaklı değilse alınır(kayıtlı/kayıtsız yasaklı ürün ise geri döner. kayıtlı ürün ise prosodür kargonun kontrol edilip 60 kuruş alınması şeklinde bu şekilde kayıtsız ise ve memur şüphelenirse direk geri döner bilginize kısaca kayıtsızsa uğraşmazlar)
6-deneme ürünü kura ile çıkan kişiye satıcının o ürünü gönderip denedikten sonra detaylı resim ve kullanım örneklerini vermesini istediği olay (ücretsiz)
 
umarım açıklayıcı olmuştur iyi alışverişler

Burak answered 1 sene ago

Yardımcı oldunuz ancak 2.sorunun bir kısmına cebap vermişsiniz, zahmet olmazsa diğerlerine de verir misiniz? Çok teşekkürler

Your Answer

0 + 15 =