İçeriğe geç

İninal Kart ve Yüksek Kur Üzerinden Ödemelere Çözüm

AliExpress Destek – Soru ve CevapCategory: Sorular ve Cevaplarİninal Kart ve Yüksek Kur Üzerinden Ödemelere Çözüm
metin oktay asked 2 sene ago

Bankalar ve özel sektör girişimcileri, yaygınlaşan yurtdışı alışverişlerden pay kapmak için farklı yöntemlerle 40 takla atıp müşterilerini ufak ufak yontuyor. “İninal kart” olayı da bu türevlerden biri. Hem alışverişten hemde aylık üyelik adı altında devamlı komisyon kesiyor.
 
Normal banka kredi kartlarında ise alışveriş tutarının kur çevrimi, gün içi gerçekleşen en yüksek kur değerinden (Genellikle mesai sonrası oluşan açık makas değeri) üzerinden yapılıyor. Yani gün içi alım-satım arası 10-20 kuruş fark varken mesai sonrası alım fiyatı düşürülüp satış fiyatı yükseltilerek makas 40-50 kuruşa çıkarılıyor. Ve bu zirve fiyatlama sırasında bizim alışverişin tutarı Tl ye çevriliyor.
 
Aleyhimize gelişen bu uygulamalarda, bizlerin “aman kredi kart bilgilerim birinin eline geçer mi” “Hackerler kartımla alış veriş yapar mı” korkusundan faydalandıkları da aşikar.
 
Ben iş bankası müşterisiyim. 1-2 ay sonra duruma uyandım. Fakat yatırım uzmanlarının bu uygulamaya karşı ellerinde yetki yok. Müdahale edemiyorlar. Sistem böyle kurulmuş. Onlarda seyrediyor sadece
 
ÇÖZÜM: Bankamda Döviz hesabı açtırdım ve gün içi düşük gişe kurları üzerinden 500 dolar alıp hesaba para yatırdım.. Aynı anda bu hesaba bağlı “dövize dayalı kredi kartı” talep ettim. 10-15 gün içinde kartım geldi. Bu kredi kartının Türk lirası alışveriş limiti de var. Bu limiti 500 tl ye, dolar alışveriş limitini de 100 dolara düşürttürdüm. Aliexpressteki kredi kartımın tanımınıda buna çevirdim. Artık kur çevrim derdim kalmadı. Alışverişlerimi direk dolar üzerinden yapıyorum. Ödeme günü geldiğinde yada limit dolduğunda hesaptan direk dolar olarak ödüyorum. İstesem normal alışverişte de yurtiçinde de kullanabilirim. Bu tutarlar hesaba Türk lirası olarak yansıyacak. Ama gerek duymadım. Başka kredi kartım var. Hem bu şekilde hesap takibi daha kolay oluyor.
 
İlaveten belirteyim. Benim yatırım hesabım olduğu için, maaş hesaplarında olduğu gibi herhangi bir aidat yada masraf adı altında kesinti yok. Sırf bu işler için hesap açarsanız, banka yıllık işletim ücreti talep eder. (54Tl)  Ancak bu ücret banka çalışanının insiyatifinde. Yani düşürebilir yada tamamen sildirebilir. En azından pazarlık şansınız var. Aşağıdaki hallerde zaten bu para kesilmez.
• Hesabı ve/veya kredi kartı üzerinden en az 2 adet Otomatik Fatura Ödeme talimatının bulunduğu ve ilgili dönemde en az birer defa Bankamız aracılığıyla otomatik olarak ödemesi gerçekleşmiş olan müşterilerimizin, müşteri numarasına bağlı vadesiz TL ve YP mevduat hesapları *
• İlk İmza Hesapları ve Kumbara Fonu bulunan vadesiz TL mevduat hesapları
• 28 yaş ve altında olan üniversite öğrencilerine ait vadesiz TL mevduat hesapları
• T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşı ödeme uygulaması kapsamında maaş ödemelerinin yatırıldığı vadesiz TL mevduat hesapları.
NOT: Dövize dayalı kredi kartında hem dolar hem Euro cinsi olmuyor. Her 2 döviz cinsini de kullanıyorsanız aynı işlemi Euro içinde yapmanız gerekir.

Your Answer

13 + 14 =