İçeriğe geç

Kargo İstanbul'a gelmiş. Geri mi gidiyor?

AliExpress Destek – Soru ve CevapCategory: Sorular ve CevaplarKargo İstanbul'a gelmiş. Geri mi gidiyor?
ilke asked 2 sene ago

RF380726804SG  kargo numarası bu . İstanbul PTT ye gelmis fakat son olarak Gumruge sevk edildi diyor . geri mi gidiyor anlamadım yardımcı olur musunuz ne yapabilirim?

16 Answers
aliexpress.helper@gmail.com answered 2 sene ago

İlk girilen gümrüğe sevk edildi bilgisi standart. Her kayıtlı paket için girilir fakat ikinci kez gümrüğe sevk edildi bilgisi giriliyorsa ya vergi çıkacak ya da yasaklı ürünse geri gönderilecek demektir. Sim kart yuvası taşıyan tablet, saat, telefon aldıysanız vedalaşacaksınız anlamına geliyor. Çünkü ürün geri gönderilecekse alıcı bilgileri giriliyor. Yasaklı değilse vergiye hazır olun, yasaklıysa geçmiş olsun.

İlke answered 2 sene ago

Elektronik nargile aldığım urun. Turkiyeden bir suru yorum var satıcıdan alan eline gecipte. Bu durumda ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlicem o kadar bekledim bi aydir :S

aliexpress.helper@gmail.com answered 2 sene ago

O halde geri gönderilmez. Paketler ilk geldiğinde PİM alır daha sonra pakete bakılacaksa, vergi çıkacaksa veya geri gönderilecekse UKİM’e sevk edilir. Sizin paketinize bakılacak. Duruma göre hiç vergi ödemeyebilirsiniz. 60 kuruş damga vergisi veya benzeri cüzzi bir vergi ödeyebilirsiniz veya paket üzerinde yazılan tutarın %20’sini ödemeniz istenebilir fakat son yazdığım en düşük ihtimal. Yarın öbür gün durum netleşir fakat teslim alırsınız. Vergi çıkarsa PTT takip sayfasında zaten yazar.

İlke answered 2 sene ago

Umarım sorunsuz alırım vergi falan ciksin ona raziyim yeterki geri gitmesin en fazla 15-20 lira bisey çıksın çıksa çıksa. Yine beklemeye devam anlaşılan.

aliexpress.helper@gmail.com answered 2 sene ago

Fazla sürmez. Muhtemelen yarın fakat en geç 2-3 gün içerisinde çözülür ki önümüzde haftasonu gibi bir süreç de yok. Dilerseniz ürünü “sorunsuz” teslim aldıktan sonra hiçbir sorun olmasa dahi çıkan vergi tutarını Open Dispute butonuna tıklayıp anlaşmazlık açarak satıcıdan talep edebilirsiniz. Örneğin 5 lira da çıksa, 15 lira da çıksa satıcıya gümrük kanunun mevcut tutara izin verdiğini, yasaklı veya sorunlu olmadığını ve daha önce Türk müşterilerin sorunsuz aldığını ve gönderici kaynaklı bu sorunu bireysel telafi etmek istemediğinizi, satıcının çıkabilecek vergiyi karşılamama durumunda 1 yıldız vereceğinizi hatırlatın 🙂

Your Answer

18 + 17 =