İçeriğe geç

siparişimi iptal ettim ama param geri yatmadı

AliExpress Destek – Soru ve CevapCategory: Sorular ve Cevaplarsiparişimi iptal ettim ama param geri yatmadı
metin asked 2 sene ago

siparişi verdikten 30 dk sonra iptal ettim ama 1 ay geçti hala param geri yatmadı.

2 Answers
Bölükbaşı FİDAN answered 3 ay ago

I canceled the order but the money did not come back

Özgür answered 3 ay ago

Güzel kardeşim ingilizce yazmana gerek yok. Burası Aliexpress’in resmi sitesi değil. Resmi Aliexpressle hiçbir bağlantısı da yok. Sadece sıradan insanların yardımlaşmak amaçlı kurduğu sıradan bir site.
Soruna gelince, siparişini iptal ettikten sonra (satıcı iptal talebini kabul etmişse) genelde paran 1 hafta içinde kartına iade olur, süreç otomatik işler.
İade gerçekleşmiştir ve muhtemelen gözden kaçırmışsındır. Gözden kaçırma nedenine gelince;
 
Şöyle örnek vereyim güzel kardeşim. Ona göre kredi kartı hareketlerini açıp tekrar bir gözden geçirirsin.
 
Diyelim ki 2 Ocak gece saat 3:00’da sipariş verdin ve yarım saat sonra iptal ettin.
(1 dakika sonra bile iptal etsen durum değişmez bu arada belirteyim. Paran çekilir ve iptal talebin satıcının onayına düşer. Yerli alışveriş sitelerinde de durum böyledir. Çünkü satıcının hemen kargoya vermiş olabileceği ve henüz sisteme kargo takip numarasını girmemiş olabileceği kabul edilir. Bu durumda direk iptal olup iade yapılırsa, satıcı da ürünü kargoya vermişse, satıcı sıkıntıya düşebilir).
Her neyse gece 3:00’te siparişi verdin, yarım saat sonra iptal ettin. Diyelim ki sabah da satıcı senin iptal talebini onayladı ve işlem “para iadesi sürecine” girdi. Genelde 2-3 gün içinde sonuçlanır.
Ancak iade edilen para, kartında aynı tarihli olarak 0:00 olarak görünebilir, yani siparişi verdiğin tarihten bile önce. Alıcılar burayı gözden kaçırabiliyor.
Yada bazen şu oluyor. Alıcının gözü kart hareketlerini tararken, ödediği tutarın aynısını arıyor.
Oysa aynı tutar iade olmaz. Peki neden?
Şu yüzden güzel kardeşim. Sen ödeme yaparken dolar karşılığı ve o günkü kur üzerinden (artı banka komisyonu vs ile birlikte) bir tutar ödüyorsun.
Eee iade iki gün sonra gerçekleşti. O arada dolar düştü. Sen 10 dolar karşılığı 40TL lira ödedin, kartına iade 38TL olarak geldi.
Ama senin gözler 40TL arıyor, arıyor bir türlü bulamıyor. Çünkü iadenin olduğu gün dolar düştü, artık 4TL değil 3,80 oldu…
Tamam mı güzel kardeşim. Kredi kartı hareketlerini açıp alışveriş yaptığın günün gece 00:00’ından bugüne bir kontrol et bakalım.
Orada artı bakiye olarak görünenlere özellikle göz at. Bir tanesinin aliexpressten gelen para olduğunu anlayacaksın.
Selametle,
 
 
 

Your Answer

19 + 10 =