İçeriğe geç

telefon

Anonymous asked 2 sene ago

merhaba ben lenovo marka telefon aldım alıexpress ten fıyatı 149 dolar suan kargoda kargo ıse alıexpress standart kargo . kargo numarasıda bu RE814728759SE sımdı bu urun benım elıme ulasır mı gumrukten yada bu urune vergı odersem alabılır mıyım ankarada yasıyorum ayrıca bırde esım bır gelınlık begendı ve onuda sıparıs ettı oda chıne post tan gelıyor onunda fıyatı 99 dolar ve onunda kargo numarası bu RF171523207CN bu urunler elımıze nasıl ulasır sorun cıkar mı ayrıca kargoları takıp edemıyorumda suanda yardımcı olursanız sevınırım suan cok streslıyım bırde kargo teslımı kısıye mı oluyor apartmana bırakırlarsa haber vermeden calınması cok mumkun cunku sımdıden tesekkurler

3 Answers
Anonymous answered 2 sene ago

Aliexpress Standart kargoyu bildiğim kadarıyla Türkiye içinde takip edilemiyor. Buda telefon için riskli bir durum açıkcası. Zaten 75 dolar ve üzeri kargolar gümrüğe mutlaka ve mutlaka takılır heleki işin içinde telefon vb ürünler varsa . Bu arada takip kodlarınız 5 gün içerisinde aktif olur diye umuyorum . PTT UKİM den ürünüzün %40 ı kadar vergi ödeyerek gümrükten alabiliyorsunuz heralde bu konu hakkında yanliş bilgi sahibi olabilirim daha bilgili arkadaşlar varsa yardımcı olabilir.

Anonymous answered 2 sene ago

AliExpress Standart Shipping yöntemini yurtiçinde takip edebilirsiniz. Telefonun bireysel ithalatı yasaktır. Gümrükte fark edilirse iade edilir, edilmezse tıpış tıpış size gelir. 100 dolarlık alışverişiniz 300 TL’ye tekabül eder ve vergi ödemeniz gereklidir. Fakat satıcı paketin üzerine 70 dolardan ucuz örneğin 20-30 dolar gibi bir fiyat yazmışsa vergi yemeden de kurtulabilirsiniz. 300 TL için ödeyeceğiniz maksimum vergi tutarı 60 TL’dir. Üstünde bir tutarı asla kabul etmeyin ve itirazda bulunmak hakkınızdır. Herhangi ek sorunuz varsa aliexpress.helper@gmail.com ulaşabilirsiniz.

Anonymous answered 2 sene ago

Ayrıca ithali yasak olmayan, faturasında $70 üzerini ibraz eden veya ibraz etmese de paket büyüklüğü veya içerik yoğunluğu nedeniyle denetimde takılıp, vergiye tabi tutulan girdiler için ülkemizde uygulanan vergi %20 oranındadır.

Your Answer

3 + 8 =