İçeriğe geç

Yardımınıza ihtiyacım var /bilgi

AliExpress Destek – Soru ve CevapCategory: Sorular ve CevaplarYardımınıza ihtiyacım var /bilgi
Alıexpress asked 2 sene ago


5 adet dz09(akıllısaat) almıstım.Ukimden geçti bulunduğum ile geldi.Gümrük memurları kontrol edecekmiş.
Ticari olarak nitelendirilirse:%18 kdv ve yaklaşık %3 gümrük vergisi (tabi olacağı gümrük tarife pozisyonunu bilemiyorum, 8473’e tabi ise böyle olacaktır, farklı tarifede konumlandırılması farklı vergi oranı çıkartacaktır), damga vergisi, ticari gönderi olduğu için ordino ve ardiye masrafları ile gümrük işlemleri için vereceğiniz vekaletname ve gümrük müşavirliği hizmet bedelleri gibi masraflar karşınıza çıkacaktır, deniliyor. Böyle bir durum olursa iade etmek istesem ederler mi yoksa ödeme zorunluluğu varmı?

2 Answers
AliExpress TürkiyeAliExpress Türkiye Staff answered 2 sene ago

Çin’den %20 vergi var. Gümrük vergisi diğer ödemeler nasıl olur bilemiyorum. 5 adet fazla bir sayı değil. İtiraz etme hakkınız mevcut. Kardeşime yeğenime ona buna aldım çok hoşuma gitti diyebilirsiniz. 🙂 Sim kartlıysa problem olabilir, geri yollanabilir. Sabırlı olun. İade / dispute hakkınız mevcuttur.

metin oktay answered 2 sene ago

Arkadaşım 5 tane birden alarak büyük riske girmişsin. Bu alımı parçalar halinde 3-5 gün arayla yapsaydın hatta kendi ailenden farklı kişiler adına parçalar halinde yapsaydın daha sağlıklı olurdu.
Benim tahminim senin alışverişi ticariye sokacakları yönünde. Çünkü 3 adetten fazla olan mallar değerine bakılmaksızın ticariye girer. (Set hâklinde olan yada farklı modeller ihtiva eden ürünler hariç) Etrafında aynı üründen 3-5 adet sorunsuz alan olmuştur belki. Ama kriter değil. Tamamen gümrük memurunun ınsiyatifidir. Çünkü onlarada bir sürü iş çıkıyor.Ufak tefek şeyleri görmezden gelirler. Ama kanun gayet açık. 
Ancak çok fazla korkulacak bir durum yok. Çünkü sesin aldığın ürünün adet fiyatı 10 dolar civarında. Toplam ürün tutarı 10×5=50 dolar. Çinden gelen ürünler için vergi oranı %20 dolayısıyla 10 dolar civarı bir extra ödemen olur. Diğer korktuğun durumları yasal açıdan aşağıya yazdım.
– 75 Avro altında bulunan eşya ve numunelerden ardiye ücreti alınmaz. 75-1500 Avro arasında bulunan eşyadan ise gönderinin geldiğine dair bildirimin alıcıya yapıldığı tarihten itibaren ilk 3 gün için ardiye ücreti alınmaz. Yani 3 gün içinde alırsanız sorun olmaz.
– Gelen gönderinin kıymetinin 75-1500 Avro arasında olması ve ticari nitelik taşımaması halinde tahsil edilecek tek ve maktu vergiye ilişkin olarak posta idaresi ve hızlı kargo firmaları alıcıya bilgi vermekte olup vergilerin ödeneceğinin alıcı tarafından kabul edilmesi halinde gönderi alıcının kapısında teslim edilirken vergi tahsil edilmektedir. Yani hiç bir yere gitmenize gerek yok.
Bu maddeler ürürnün ticari olmayıp sınırı geçmesi halinde uygulanacak olanlardır. Ancak yukarıda yazdığım gibi ürün ticari olarak değerlendirilirse baya bir uğraşırsın. Haberleşme aracı türevinden bide sim kart olayı çıkarsa ÖTV çıkar bide sana Onun oranıda %25 Bu durumda ;
– İade edeyim dersen kargo sana ait olur. Sevgili PTT sana 50-60 tl kargo masrafı çıkarır.
– Dıspute açayım dersen Aliexspress gayet açık yazmış. Gümrük sorunları alıcıya ait. Bu sebeple dıspute açamazsın

Your Answer

17 + 17 =

ALİEXPRESSTURK.COM - Aliexpress Türkiye Destek Web Sitesi, AliExpress.Com'u ve Aliexpress Türkiye Müşteri Hizmetlerini temsil etmez. Bu web sitesi vatandaşlarımızı bilgilendirmek için oluşturulmuştur.
AliExpressTurk.Com - AliExpress Türkiye Destek Sitesi