İçeriğe geç

Yasal değilmi?

Turgut asked 2 sene ago

Merhaba ben Ankara’dan Turgut ben Ali expess .com çin’li alışveriş sitesinden 7 tane ayrı ayrı alışveriş yaptım ve ben bu alışverişi yapmadan önce ğümrük mevzuatını inceleyerek ve kanunsuz bir şey yapmamak adına çok inceledim çünki ceza ve vergiye maruz kalmayım diye ciddi araştırdım ve siparişlerimi verdim ,1.satıcıdan 15 adet telefon kılıfı istedim,2.satıcıdan 10 tane batarya istedim ve bunun gibi 7 tane alışveriş paketlerin 1tanesi 30$ digerleri 45$ gibi ve hiç bir siparişim ğümrük mevzuatı üst limiti olan 75 Euro’yu geçmedi postaneden ürünlerimi almaya gittim ,ürünleri aldım imzamı attım başımda bir ğümrük muhafaza kaçakçılık şubesinden polis memuru beni 6 adet polis ile beraber ğümrük kaçakçılık şubesine götürdüler ürünleri açtık tutanak haline getirdiler ve savcıya ğöndereceklermiş ürünlere el koydular ve mahkeme olabilirmiş ben hapis cezası veya para cezası alırmıyım?orada kalan ürünleri alabilirmiyim?bu olay ne zaman sonuçlanır?teşekkürler

Gelen Ziyaretçi Aramaları:

  • aliexpress telefon sipariş kaçakçılık ceza
2 Answers
AliExpress TürkiyeAliExpress Türkiye Staff answered 2 sene ago

Size kaçakçılıktan işlem yapılmış. Mahkemede sorarlar bu kadar ürünü ne yapacaksın diye. Tamam kanunlara göre limitiniz 75 euro ama getiridğiniz ürünlerin ticari değerleri var.

AliExpress TürkiyeAliExpress Türkiye Staff answered 2 sene ago

Bu kadar fazla ürünü kişisel kullanıma nasıl sokabilirsiniz? Mahkemede kaçakçılık yapmadığınıza dair beyan verip bu doğrultuda delillendirme yapmalısınız. Bu şekilde telefon parçaları getirtip ülke içinde birleştiren bir sürü kişi var.

Your Answer

13 + 0 =