Aliexpress’te nasıl alışveriş yapılır?

Kayıt oldunuz ve artık alışveriş yapabilirsiniz.
ürüne ait sayfadaysanız örnek ürün sayfası bu olsun. http://s.click.aliexpress.com/klk/Yny7yfQne

Price: fiyat kısmıdır /lot yazıyorsa tane hesabı değil paket hesabıdır. atıyorum US $8.30 / lot
10 pieces / lot , US $0.83 / piece Bulk Price şeklinde görüyorsanız bunun anlamı bu paketi 8,30 $ alacaksınız, içinde 10 adet parça var, tanesi 0,83$ a gelmektedir anlamına gelir.
1$ / piece şeklinde yazıyorsa ürün tek fiyatıdır.

Shipping: bu kısım önemlidir. free shipping ve mutlaka posta yoluyla seçin. malum kargoda takılırsa bekletme parası ıvırı,zıvırı uğraşması yorar sizi. free shipping postada zaten geri dönüyor gümrükten ek bir ödeme v.s. çıkmadan. yada ürünü teslim almak isterseniz Ptt den işlemlerinizi kısa sürede halledebilirsiniz.
Tabi postanın dezavantajı Türkiye için 2 hafta ile 8 hafta arası olan geliş süresi. Posta süresi postanın içeriği, postanenin hızı, hızlı gönderili posta mı olduğu gibi durumlarla değişir.
Takipli postalar %99 elinize ulaşır.
Takipsiz postalarda ise ulaşması artık şansınıza, elinize ulaşmazsa iade talep ediyorsunuz.

Quantity: adet
Total Price: toplam fiyat
Return Policy:burada eğer ürün arızalı çıkarsa ve satıcı yenisini göndermeyi kabul ederse ürünü geri postalama ücreti size ait olduğu yazıyor ama önemsemeyin Çin’e geri posta 5$ filan tutuyor en az o yüzden arızalı yada eksik üründe geri gönderin diyene rastlamadım ancak çok pahalı üründe istenebilir bir arkadaşımdan satıcı istemişti kontrol edip geri gönderelim diye (arkadaşta maalesef acemilik kurbanı oldu ek süre istemediği için ürün süresi dolunca otomatik onay verdi ve hiçbir hak iddia edemedi o yüzden diyorum ki ne yaptığının bilincinde olursan güvenli alışveriş yaparsın, benzeri bir durum yaşarsanız ürünü onaylamak için en az 60 günlük ek süre mutlaka isteyin).

Seller Guarantees: On-time Delivery burada satıcının postaladıktan sonra ürünün elinize ulaşma süresini garanti ediyor. eğer bu sürede elinize ulaşmazsa iade hakkınız var. bazılarında Returns Extra şeklinde bir bölümde görebilisiniz burada satıcının ürüne verdiği ekstradan garantiler görülür örnek: 3 katı geri para iadesi gibi. biraz karizma bölümüdür ben malıma güveniyorum gibisinden.

Buyer Protection
Full Refund if you don’t receive your order Refund or Keep items not as described
burdada haklarınız yazıyor tam iade filan fişmekan yalnız bir noktaya dikkat edin aliexpress kurallarında satıcıyı düşük puan vermekle tehdit etmek yasak. zaten düzgün satıcıysa sorunuzu çözmek için herşeyi yapıyor, çirkef satıcıya denk gelirseniz düşük puan veririm diyerek mesaj filan yazmayın adam direk haklı duruma çıkar. düşük puan vermek elinizdeki kozdur tehdit unsuru olarak çok kullanıldığı için bir senedir böyle bir uygulama var.

Gelelim en önemli iki noktaya sağ köşede satıcı ile ilgili ayrıntıları görüyorsunuz.
Sold By başlayan bu bölümde kaç işlem yaptıysa madalya yada elmas sembolleri ile görünür.
onun altındada pozitive feedback kısmında aldığı yorum ve puan durumunu görürsünüz.
bunlar önemlidir satıcının güvenilirliğini belirler.
Satış sayısı 100 ve üzerinde feedbacklerde iyiyse rahat alabilirsiniz.
Burası biraz incelemelik bir bölüm feedback %90 satış 1000 ise o satıcıda %90 memnuniyet sağlamıştır.
Ama tek başına ne satış ne feedback bir anlam ifade etmiyor 1 adet satışı olupta %100 memnuniyet almak kolaydır çünkü. ikisini bir arada değerlendirin.

Burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum sadece 2 satışı olandan da alışveriş yaptım gayet güzelde ürün geldi hemde o ürün için çok çok iyi fiyat vermişti. az satış olması her zaman kötü anlama gelmiyor puanının artması için çok ucuz satanlarda mevcut burada sizin “ne kadar kar, o kadar risk” algınıza bağlı.

İkinci dikkat edilmesi gereken kısım ise satın almak istediğiniz ürün sayfasında yer alan bu üründen satın almış olanların feedback (yorum) olan kısım.
Satıcı çok iyi olabilir ama ürün kötü kalite çıktı yada yetersiz bunu anlamak için en iyi kısım ürün feedback kısmıdır. Daha önce alıp sorun yaşayan var mı bakmanızda fayda var.

Ürün sayfasında Add to Wish List diye seçenek var bu seçenek izleme listesine alır fiyatı düştüğünde haberdar olursunuz. aynı zamanda satıcıya senin ürünü izleyen çok, indirim filan yapta ayağımız alışşın mesajı verir. Ve sizinde almak istediğiniz ürünü ve fiyat hareketlerini kolay takip etmenizi sağlar.

Ürünü beğendiniz “add to cart” seçerseniz alışveriş sepetinize ekleyip daha sonra alabilir yada buy now seçerseniz direk satın alma sayfasına gidebilirsiniz.

Ürünü sepetten yada direk buy now diyerek satın alma sayfasına geldiniz önce sizden adres seçmenizi isteyecek adresi seçin eğer adres bilgisini girmediyseniz adres girmeniz gereken ekran gelecektir. Place order diyerek ödeme sayfasına geçin.
Ödeme seçenekleri kredi kartları ve banka kartları olabilir.ödeme metodunu seçerek bilgileri girip alışverişi tamamlayın.
Buraya kadar kolay kısmı bundan sonrada artık takip kısmı başlıyor.
Ödeme yapıldıktan sonra aliexpress ödemenin kesin onaylanması için bir gün bekler. daha sonra satıcı postalaması için belirlediği sürede postalar ve bu posta takip bilgilerini my orders kısmındaki view detail kısmından takip edebilirsiniz.
Bu kısım artık bütün işlemlerinizi yapacağınız kısımdır detaylarını konunun devamında bulabilirsiniz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.