Aliexpress’te siparişiniz için uyuşmazlık nasıl verilir?

Aliexpress’te siparişiniz için uyuşmazlık nasıl verilir?(Tartışma nasıl açılır//Open Dispute) Resimli anlatım…

Merhaba arkadaşlar,

Aliexpress.com bildiğiniz gibi Çin sitesi. Ben ve arkadaşlarım bir çok kez bu siteden alışveriş yaptı. Genel olarak bir sıkıntımız var bu da kargo süresi. Ürünün gelmesi en az 15 gün sürmektedir. Ücretsiz kargo için bu böyledir. Ücretli kargolarda da (DHL gibi şirketlerden alırsanız kargoyu) siparişiniz çok da uygun fiyata gelmemektedir.

İlk başta ürün kargolanmadan önce satıcıya mesaj atarak üründen vazgeçtiğinizi belirtebilirsiniz. Makul açıklamalarda sipariş iptal ediliyor. Aşağıdaki görselde de satıcıya nasıl mesaj atabileceğinizi gösterdim:

mesajyolla Aliexpress’te siparişiniz için uyuşmazlık nasıl verilir?

mesajyolla2 Aliexpress’te siparişiniz için uyuşmazlık nasıl verilir?

 

Bir diğer sıkıntı ise ürünün ya zamanında gelmemesi yada farklı gelebilmesi. Farklı gelme ihtimali çok çok düşüktür. Diğer bir problem de ürünün zamanında gelmeden müşteri koruma süresinin sona ermesi siz bunu takip etmediğinizde de siparişin onaylanmasıdır. Bu gibi durumlarda koruma sona ermeden uyuşmazlık bildirimi yapmalısınız. Uyuşmazlık bildirimini yine sipariş sayfasından “Open Dispute” linkinden yapmanız gerekmektedir.

open_dispute_step_2 Aliexpress’te siparişiniz için uyuşmazlık nasıl verilir? opendisputee Aliexpress’te siparişiniz için uyuşmazlık nasıl verilir?

 

Open Dispute sayfasını açınca karşınıza şu ekran gelecek:

disput_attachment Aliexpress’te siparişiniz için uyuşmazlık nasıl verilir?

 

 

Uyuşmazlık verdiğimde açıklama kısmına şunu yazdım:

Package was not delivered yet. Product did not come to me. Time’s up for shipping. Problem for me.

Google translate ile basit cümleler kurarak mesajınızı yazabilirsiniz. Cümle cümle çevirirseniz basit kalıplar kullanırsanız çeviri hatası yaşamazsınız.

Ve açıklamayı yaptıktan sonra “Submit” butonu ile uyuşmazlığı gönderiyorsunuz. Satıcı kısa süre sonra sizinle mesajlaşacaktır. Uyuşmazlığı iptal etmeniz için sizi ikna etmeye çalışacaktır yada ürünün iadesini onaylayacaktır. Ürün bedeli kısa sürede kredi kartınıza geri yatacaktır.

Eğer kullanıcı uyuşmazlığı kabul etmez ise siz “Dispute in Progress” sayfasına girerek uyuşmazlığınızı güncelleyiniz. “Modify” butonundan uyuşmazlığınızı defalarca güncelleyebilirsiniz. Uyuşmazlıkta karar mercii Ali Baba editörleridir.

disputedetail Aliexpress’te siparişiniz için uyuşmazlık nasıl verilir?

Bir Uyuşmazlık Örneği:

uyusmazlik-ornek Aliexpress’te siparişiniz için uyuşmazlık nasıl verilir?

 

Yorum yaparak destek isteyebilir, tecrübelerinizi bu bölümde anlatabilirsiniz.

You Might Also Like

45 Replies to “Aliexpress’te siparişiniz için uyuşmazlık nasıl verilir?”

 1. Ali Express e verdiğim sipariş 3 ayda gelmediler uyuşmazlık için oyaladılar. Yok posta şöyle şuraya bak falan. Zaman istediler. Sonra paramı paypal ile ödemeye kalktılar. Yeni ürün istedim oda aynı sonuç olarak 8 ayda bir ürün alamadım paramda kaldı. Paramı nasıl alırım.

  View Comment
 2. Ben bir ürün siparişi verdim 4 gün 1 saat 24 dakika diyor mağazaya tıklıyorum tek bir ürün bile yok ben sipariş verdiğimde 273 ürün vardı aldığım ürüne tıkladığımda da hiç bişey çıkmıyor bu gün sayısı bitmeden iptal edebilir miyim param yanacak diye korkuyorum az para da değil yani ne yapacağımı da bilmiyorum korkuyorum yaaa bi yardım ederseniz çok sevinirim

  View Comment
 3. merhaba ben 100 adet tıbbı bant sipariş ettim siparişlerimin sayısı çok olduğu için gübrüğe takıldı beyanname açmam gerektiği söylediler toplam 3000 tl maliyeti var bunu karşılamam da imkan yok. dolayısıyla ürünleri iade etme imkanım var çünkü satıcı iade etmeye yanaşmıyor dispute açmak istedim ürünü onayladıktan 15 içerisinde dispute açabilirisin diye bir uyarı çıkıyor karşıma bana yardımcı olabilecek misiniz

  View Comment
 4. I see you don’t monetize your website, don’t waste your traffic, you can earn extra bucks every month because you’ve got high quality content.
  If you want to know how to make extra money, search for: Mertiso’s tips best adsense alternative

  View Comment
 5. I have noticed you don’t monetize your page, don’t waste your traffic, you can earn extra bucks
  every month. You can use the best adsense alternative for any type of
  website (they approve all websites), for more info simply search in gooogle: boorfe’s tips
  monetize your website

  View Comment
 6. Merhaba ben aliexpressden sipariş vermiştim satıcı bana mesaj attı ürün tekrar onun eline ulaşmış ve başka bişeyle değiştirmemi rica etti ama ben beğenmedim ve para iadesi istedim ve şuan tartışma açamıyorum ne yapmam lazım 17 ocakta sipariş ettim 29 ocakta mesaj attı

  View Comment
 7. Merhaba,
  Siparişim müşteri koruması dolmasına 2 gün kala elime ulaşmadı ,bende satıcıya mesaj atıp durumu sordum.Satıcı da yerel kargo firmasının ulaştıracağını takip ettiklerini söyledi.2 gün gecti ve müşteri koruma süresinin bitmesine 6 saat kala,tartışma açıp ücreti satıcıdan geri talep ettim.Satıcı bugün tekrar mail atıp,bu şekilde kargonun uzayabileceğini,tartışmamı kaldırmamı,bu şekilde zarar gördüklerini vs yazmış..bende ek müşteri koruması açarlarsa kaldıracağımı yazdım ama geri dönüş yapmadılar bir gün dolmasına rağmen..Satıcıya güvenip talebimi ceksem mi,yoksa beklesem mi?

  View Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.