Yurtdışından alışverişte gümrükçe yasaklanan ürünler

Yıllık 5 kez yurtdışı alışveriş limiti efsanelerini duymuşsunuzdur. Bildiklerinizi unutun…
T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Gümrükler Genel Müdürlüğü 24.03.2014 tarihli
(2014/7) Genelgesine göre yıllık alışveriş sayısı sınırı yoktur. http://ggm.gtb.gov.tr/data/5331945e487c8eb1e43d7273/2014-7.pdf dökümanından incelenebilir.
Daha önceki 2011/39 sayılı genelgede vardı fakat artık yürürlükten kalktı.
Bir arkadaşımın sorusu üzerine tam teyit almak için “Bilgi Edinme” hakkımı kullanarak sordum ve en yetkili makamdan teyit edildi.

Soru: 
“6/7/2011 Posta-yolcu işlemleri GENELGE (2011/39)” göre yıllık 5 kez yurtdışı posta/kargo hakkı vardı.

10.06.01 Posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşya 24.03.2014 GENELGE (2014/7) bu sınırlama ilgili hükümlerin kalktığı yazıyor.
Ayrıca müdürlük Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri soru cevap sayfasında
“Soru: Önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin muafiyetten faydalanmanın bir sınırı var mıdır?
Cevap: Kararın 45 inci maddesi çerçevesinde posta veya hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen eşyaya muafiyet uygulanmasında, eşyanın ticari miktar ve mahiyette olup olmadığı veya bir gerçek kişiye ya da tüzel kişiye gelip gelmediği önem arz etmemekte olup, muafiyetten faydalanmanın bir sınırı yoktur.”
ibaresi bulunmaktadır.
Geçerli durum nedir yurtdışı yıllık 5 posta/kargo limiti var mı?”

Gelen resmi cevapta kalın yazan kısımlara dikkat limit yok, ama aynı kişiye süreklilik halinde ceza değil ama kısıtlama getirilebilir diyor. 

T.C.
GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI
Gümrükler Genel Müdürlüğü

tarih:26/12/2014
Sayı:xxx
Konu:Serkan S….-Posta/Hızlı Kargo Maufiyeti

Sayın SERKAN S…..
İlgi: 24.12.2014 tarihli bilgi edinme başvurunuz.
İlgide kayıtlı başvurunuz incelenmiştir.

Posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyaya ilişkin 2014/7 sayılı Genelge, 2011/39 sayılı Genelgenin posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın gümrük işlemlerine ilişkin hükümlerini yürürlükten kaldırmış olup, yurtdışından yılda 5 kez posta ya da hızlı kargo eşyası getirme sınırı da bu kapsamda kaldırılmıştır. 

2014/7 sayılı Genelgenin 2. maddesi, Türkiye gümrük Bölgesindeki bir kişiye, posta veya hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen bedeli gönderi başına 75 avro’yu geçmeyen eşyaya muafiyet uygulanmasında, eşyanın ticari miktarda ve mahiyette olup olmadığı veya bir gerçek kişiye ya da tüzel kişiye gelip gelmediğinin önem arz etmeyeceğini hükme bağlamıştır. Ancak, muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir.

Diğer taraftan, kıymeti 1500 avro’yu geçmemek şartıyla, posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyanın bir gerçek kişiye gelmesi, ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi ve miktarının diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere brüt 30 kilogramı geçmemesi gerekmektedir.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşılması mümkündür:
http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Aynı konuda yapacağınız yazışmalarda yukarıda belirtilen tarih ve sayımızı mutlaka belirtiniz.”

Buna göre alışveriş 75 euro altında ise vergisiz, 75 – 1500 euro arası vergi ödeyerek yıllık alışveriş limiti kısıtlaması yoktur.

Ayrıca bir noktaya dikkat etmeniz gerekli siz ürünü aldığınızda $ para birimi ile alacaksınız.
varsayalım alışveriş yaptığınız gün 75 euro çapraz kurla http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/tcmb+tr/tcmb+tr/main+page+site+area/bugun 91$ ediyor sizde 90$ alışveriş yaptınız vergisiz diye seviniyorsunuz paket Türkiye’ kadar gelen sürede çapraz kur değişti sizde vergiye girersiniz o yüzden eğer ürün tam sınırda yada pahalı ise satıcıya düşük yazmasını söylerseniz iyi olur.
Başka bir tüyo aliexpresste geçerli olmaz(faturalı satışı yok) ama başka yurtdışı siteden alışveriş yaparken faturalı aldıysanız, size geldiği tarihte kur farkından dolayı vergi için gümrüğe takılırsa sizi aradıklarında alışveriş yaptığınız günkü kurun limiti geçmediğini kredi kart ekstresi ve faturanın tarihindeki kuru incelemelerini isteyerek bu problemi aşabilirsiniz (bir arkadaşımın başına geldi belgeleri eposta ile göndererek sorunu aştı).
Ayrıca 75 euro limiti kargo/posta bedeli hariç net 75 euro demektir.
Faturalı olduğunda bunu kanıtlamak kolaydır faturada ürün 74 euro , kargo ücreti 16 Euro. toplamda 90 euro yapar ama 16 euro nakliye bedeli 75 Euro sınırına dahil değildir buna da dikkat etmek lazım.

Peki her şey satın alınabilir mi?

Ticari miktarda her türlü ürün, yasaklı ürünlerin gümrükten geçmesi yasaktır farkedilirse gümrüğe takılır.
Kısıtlı ve yasaklı ürünler zaman içinde değişmekte fakat en bilinenleri cep telefonu , ateşli silah, tütün ürünleri  v.b.
Tam listeye http://ggm.gtb.gov.tr/data/5331945e487c8eb1e43d7273/2014-7.pdf dökümanından bakabilirsiniz.
Dikkatli incelerseniz ürünün gümrükte sorun çıkartıp çıkartmayacağını görebilirsiniz.
Örnek tablet, dizüstü bilgisayar, fotoğraf makinesi v.b elektronik ürünler yasak değildir fakat içinde 3G&4G gibi sim kart takılarak kullanılan bir ürünse takılma ihtimali vardır çünkü telekomünikasyon aracı sayılabilir.
Yada başka ürün aldınız içinde radyo veya televizyon özelliği varsa bu seferde TRT bandrol sıkıntısı ile gümrüğe takılabilir.
Ürünlerin böyle bir özelliği varsa ya almayın yada içeriğinin yazılmamasını isteyerek sipariş edip bir deneme yapın.
Bunun gibi ince detaylara dikkat ederseniz sorun yaşamazsınız.

Bir de paketteki ürün sayısı yada tipinden dolayı sorun çıkması muhtemeldir.
Örnek:
Aynı pakette 20 tane oyuncak şahsi kullanımdan öteye ticari kullanım gibi görünüp gümrükte sorun çıkartabilir.
Aynı pakette 1000 tane boncuk şahsi sayılabilir sorun çıkartmayabilir, 3 tane oyuncak şahsi kullanım sayılabilir sorun çıkartmaz.
3 tane tablet pc sorun çıkartır çünkü ticari amaçlı sayılabilir şahsi kullanım için fazla miktar.

Örnekten de anlaşılacağı gibi şahsi kullanım , ticari konusu biraz muallak paketin boyutu, ürün içeriği, ürün özellikleri v.b. bütün konular bir araya gelerek gümrükte sorun çıkartabilir. Yada hiç önemsenmez sorunsuz teslim alırsınız.

Gelen Ziyaretçi Aramaları:

  • aliexpress gümrük limiti
  • aliexpress alışveriş limiti
  • gümrükten geçmeyen ürünler
  • aliexpress yasaklı ürünler
  • yurtdışından getirilmesi yasak ürünler
  • gümrük ve ticaret bakanlığı yurtdışı alışveriş

You Might Also Like

One Reply to “Yurtdışından alışverişte gümrükçe yasaklanan ürünler”

  1. selamlar ben sıte uzerınden 10 tane aksıyon kamera satın almak ıstıyorum bu gumrukte sıkıntı cıkarır mı yada ne tur bı yolla getırtebılırım

    View Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.