Aliexpress.Com’dan alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenler!

Aliexpress.com’dan bir ürün beğendiğiniz fiyatı çok uygun, alayım dediniz. Aliexpress öncelikle kredi kartı alanı güvenilir ve uluslararası olarak kendini ispat etmiş sitelerden biri.

Ancak bizim Türk sitelerinde olduğu gibi aliexpress.com’da da bazı çakallar var. Bu yüzden aliexpress.com müşterilerine koruma süresi denen bir sistem sunuyor. Bu sistemi kullanabilmeniz için öncelikle satıcıyla mesajlaşmış olmanız lazım. Anlaşamadığınızda uyuşmazlık açacaksınız uyuşmazlık sonucunda da anlaşamazsanız uyuşmazlık yukarıya çıkıyor ve editörlere karar kalıyor.

satici1 Aliexpress.Com'dan alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenler!Ürün sayfasında satıcı profilinde gördüğünüz gibi satıcının aldığı yıldızlar (Ratings), Yorumlar (Feedback) ve Pozitif yorumlar (Positive Feedback) durumları önemli.

 

satici2 Aliexpress.Com'dan alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenler!

Geri Dönüş (Yorum Durumlarını) kontrol ediniz.

Satıcının güvenilirliği konusunda ikna olduysanız ürünü alabilirsiniz. Alırken ilk resimde de göründüğü gibi kargo alanındaki bilgilerin Türkiye’ye sevkiyat olduğunu belirtir olmasına ve kargo sürelerine dikkat ediniz. Aldığınız ürünün doğru ürün olduğuna (Bazı arkadaşlar ürün yerine ürünün üzerindeki stickerları alıyor) dikkat ediniz. İngilizceniz yetersiz ise translate hizmetlerini kullanınız şüphelendiğiniz ifadelerin bulunduğu açıklamalı ürünleri satın almayınız.

  • Ücretsiz kargolu ürün alacaksanız China Air Mail ifadeli kargoların takibi yapılabiliyor;ancak Shipping sellers metod ile gönderilen paketlerin takip imkanı olmadığından paketiniz şansa gelmiş oluyor. Bu durumda uyuşmazlık sistemini kullanmanız gerekiyor.
  • Ödeme sayfası dışında satıcıya kesinlikle kart bilgilerinizi vermeyin, ayrı bir ödeme yapmayın!

guvenlik3 Aliexpress.Com'dan alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenler!

 

Ayrıca bu uyarılar dışında Çin’den ayakkabı, cep telefonu, tablet gibi ürünler almayınız! Gümrük kesinlikle el koyacaktır. Bunlar dışında bir üründen bir seferde çok sayıda alışveriş yapmayınız. Örneğin:  15 adet adaptör alırsanız problem yaşayabilirsiniz.

 

Gelen Ziyaretçi Aramaları:

  • ali experes com

You Might Also Like

One Reply to “Aliexpress.Com’dan alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenler!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.