AliExpress’ten alışveriş yapmadan önce: Güvenli mi?

Merhabalar arkadaşlar,

Daha önce farklı adreslerde hatta kişisel sitelerimizde de çeşitli şekilde konular paylaştık. İnternetten alışveriş yapan arkadaşlarımız Google Translate hizmetinin e-ticaret sitelerinde de aktif halde kullanılmasıyla aliexpress.com adresinden de alışveriş yapmaya başladılar. Bu sayı her geçen gün artıyor.

Belirttiğim üzere bu sitemiz daha önce çeşitli adlarla yayındaydı. Ziyaretçilerimizi en uygun olarak aliexpressturk.com ve aliexpressturk.com adreslerinde topladık. Site olarak bilgi paylaşımımız çok büyük herkes yorum yapıyor herkes şikayetlerini yazıyor. Küfür dışında hiçbir yorum kaldırılmıyor. Ancak sorular sürekli tekrarlıyor. Arkadaşlarımız önceki konuları okumadan sürekli soru soruyor. Belki de okuyorlar başka yolu vardır diye tekrar aynı soruları soruyorlar.

 

Ben özetle “aliexpress güvenli mi?” sorusuna yanıt vereceğim:

Bizim Türk siteleriyle kıyasladığımızda AliExpress Güvenli bir site değil! Teknik anlamda bakarsak ben bir yazılımcı olarak sitenin güvenli olduğunu, kredi kartı bilgilerinizin şifrelendiğini ve çalınma ihtimalinin Türk siteleriyle aynı olduğunu hatta Türk sitelerinden güvenli olduğunu söyleyebilirim. AliBaba’dan gelen tecrübeleri var. Ancak müşteri gözüyle baktığımızda aliexpress güvenli bir site değil.

Bu yüzden çoğu yorumumda ilk alışverişiniz ise ufak tutarlardan başlamanızı öneriyorum. 1$, 2$ size koymayacaksa bu şekilde alışveriş yapabilirsiniz. İlerleyen süreçlerde tutarı artırabilirsiniz. Ben bunu sistemi iyi tanımanız için öneriyorum.

 

AliExpress’i güvenli görmememdeki nedenleri size sıralıyorum:

 • Müşteri hizmetleri yok gibi bir şey, botla görüşüyorsunuz sıkıntılarınızı zor anlatabiliyorsunuz. İngilizce olarak kendinizi ifade edemiyorsanız sıkıntı yaşıyorsunuz.
 • AliPay ile ödeme yaptığınızda bazen kartınızdan çift çekim yada başkasının alışverişi olan bir tutarı ödeyebiliyorsunuz bu teknik anlamda aliexpress.com ile AliPay arasında sistem entegrasyonunun sağlıklı olmadığını gösteriyor.
 • Ürünü bir çok arkadaşımız almadan onaylıyor. Ürün gelmeden onay vermemelisiniz.
 • Teslimatlar kargosuna göre uzun sürüyor ya da çalınabiliyor.
 • Dolandırıcı satıcılar olabiliyor, buna karşı koruma kalkanınız mevcut ancak bu süreyi takip edip süre sonunda hiçbir bahaneyi kabul etmemeniz için dispute açmanız gerekiyor. Tekrarlıyorum bahane oluşmaması için sürenin sonunda dispute açmalısınız. Bazı arkadaşlar 10 gün olur olmaz dispute açıyor bu saçmalık.
 • İade problemleri var: ürünü aldınız diyelim iade kargo ücretini siz ödeyeceksiniz bu da bazen siparişten daha da masraflı… Bu iadeyi yolladığınızda sistemdeki işlemlerinize dikkat etmezseniz sistem disputeyi sonuçlandırırsa mağdur olabilirsiniz.
 • Yine siparişi iptal ettiniz diyelim 15 iş günü doluyor karta para o zaman geri geçiyor. Yani bir alışveriş yaptınız beğenmeden 1 dakika sonra iptal ettiniz iade 15 iş günü sonra oluyor bu da 3. haftanın sonu demek oluyor.

 

AliExpress’ten alışveriş yapma nedenime gelince:

 • Ülkemize göre bazen %75 daha uygun fiyata ürün buluyorum.
 • Siparişlerimin %65’ini takipli kargo ile aldım.
 • En kısa siparişim 13 günde tamamlandı. Yani ürünün kargo takibini 13 gün yaptım ve ürün geldi. En fazla 57 günde takipsiz olarak ürünüm elime ulaştı.
 • Gümrüklerle ilgili uygulamayı bildiğimden gümrük problemi yaşamadım.
 • Ücretsiz kargo olduğu için ebay gibi sitelere göre çok uygun.

 

Yazının anlamını özetlemek gerekirse AliExpress acemiler için çok güvensiz, tecrübeliler için ise faydalı bir site… Bu siteden alışveriş yapmak istiyorsanız hiç acele etmemelisiniz. Sorunuz olduğu an bize sorunuzu sorun size yardımcı olalım.

Gelen Ziyaretçi Aramaları:

 • aliexpress güvenilir mi
 • aliexpress alışveriş yapmak güvenli mi

You Might Also Like

41 Replies to “AliExpress’ten alışveriş yapmadan önce: Güvenli mi?”

 1. Merhabalar ben hiç internet alışverişi yapmam…ancak ali expresten çok arzu ettiğim bir ürün buldum üstelik çok uygun fiyat kargo ücret yok ..ve fakat güvenmediğim gibi endişem olduğundan çözemedim ayakkabı numarası veremiyorum tek haneli rakam yazmışlar muhatap bulamıyorum ..yardımcı olursanız

  View Comment
 2. Merhabalar bende bu siteden 90 $ şık alışveriş yaptım fakat hiç birşey anlamıyorum malların alındığını onayla geri bildirim bırak vs gibi şeyler var ürünlerim gelirli ne zaman gelir bana lütfen yardımcı olurmusunuz

  View Comment
  1. malesef malların gelmez benim 250 dolar boşa gitti yani açıkcası dolandırıldım burada alış veri yapmanı hiç tavsiye etmem bana cevap bile vermediler aslında bu sitenin kapatılması lazım gümrük ve ticaret bakanlıgına müracatedip kapatılmasını isteyecegim benim gibi çok vatandaşımız dolandırıldı dolarlar boşu boşuna dışarıgidiyor gelemal yok kızım

   View Comment
   1. Ne gibi sıkıntı yasadiniz. Benim ürünümde kahverengi sipariş verdim gri göndermişler elbiseyi. Bende tartışma açtım resmi gönderdim 11.26 dolara almıştım 7.26 doların iadesini talep ettim kabul ettiler hesaba aktardilar. Tabi bunu 3 yıl sonra keşfettim ve oldu.

    View Comment
    1. maalesef senin dediğin gibi olmuyor benim 15 parça malım geri gitti yani250 dolar satıcılara mesaj gönderip yol parası kaç para ise ben burda ödeyeceğim siz geri gönderin yeni adreside yazdım bir cevap bile gelmedi bu şirkete güvenim kalmadı kimseyede tavsiye etmem paralar boşagidiyor şimdi 3 parça malım yine gelmedi

     View Comment
 3. çok istediğim bir ürün var ama alışveriş yapmaya korkuyorum arkadaşımın kredi kartıyla alışveriş yapıcam sorun çıkmasından korkuyorum. güvenilir alışveriş yapmam için ne yapmam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim.

  View Comment
 4. çok istediğim bir ürün var ama alışveriş yapmaya korkuyorum arkadaşımın kredi kartıyla alışveriş yapıcam sorun çıkmasından korkuyorum. güvenilir alışveriş yapmam için ne yapmam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim.

  View Comment
 5. Ben bir samsung s4 ekrani sifaris etdim sifarisim bana ulasdi tamircide deyis dirtdim ekran isigi artiyor azaliyir bir sozle bozuk ekrani gondermisler geri iyade edemiyorum o kadar para verdim bozuk ekran gondermisler

  View Comment
 6. malesef malların gelmez benim 250 dolar boşa gitti yani açıkcası dolandırıldım burada alış veri yapmanı hiç tavsiye etmem bana cevap bile vermediler aslında bu sitenin kapatılması lazım gümrük ve ticaret bakanlıgına müracatedip kapatılmasını isteyecegim benim gibi çok vatandaşımız dolandırıldı dolarlar boşu boşuna dışarıgidiyor gelemal yok kızım

  View Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.