İçeriğe geç

Çin ‘Keçi Yılı’na girdi

Geçtiğimiz hafta çin yılı nedeniyle kargolama paketleme ve gönderi işlemleri gecikti.

Sabah gazetesinden alıntı:

Çin’de 12 Hayvanlı Takvim’e göre “Keçi Yılı” dün başladı. “Keçi Yılı”nın kötü şans getirdiğine inanan bazı Çinli hamile kadınların erken doğum yapmaya çalıştıkları ifade ediliyor.

Çin’de kullanılan ve Çin astrolojisinde esas alınan 12 Hayvanlı Takvim’e göre yeni yıl dün başladı. Ay’ın baz alındığı takvime göre Keçi yılı başlamış oldu. Bu yıl Çince keçi anlamına gelen Yang kelimesiyle nitelendiriliyor. Bazı panayır alanında bu yılın sembolü olarak keçi heykelleri kullanılıyor. Bu senenin keçi yılı olarak adlandırılması tıpkı diğer yıllarda olduğu gibi uzun bir geçmişe sahip. 

HAN’DAN YADİGAR

1424383037890 Çin 'Keçi Yılı'na girdi
Çin Takvimi’nin tarihine yönelik araştırmalar yapan bazı uzmanlar, takvimin ortaya çıktığı M.Ö. 1050’li yıllarda hüküm süren Han Hanedanı’nda keçinin küçük baş hayvanlar arasında daha yaygın olduğunu vurguluyor. Bu nedenle takvimde diğer küçükbaş hayvanlar yerine keçinin seçildiği belirtiliyor. Çin halkı Keçi yılının kötü şans getireceğine inanıyor. Ancak Çinli astrologlar bunun yanlış bir kanı olduğunu ileri sürüyor. Astrologlara göre “yang” kelimesi pozitif bir anlama sahip. Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nde görev yapan uzman Yin Hubin, Yang’ın iyiyi ve kötüyü sembolize eden Yin-Yang felsefesinden geldiğini açıklıyor. Yang olumlu enerjiyi, aydınlığı ve yaşamı enerjiyi temsil ediyor. Hubin bu nedenle Yang yılının genel kanının aksine iyi şans yılı olduğunu söylüyor. 

BARIŞÇIL, MELANKOLİK
Çin kültüründe keçi yılında doğmuş olmak sakin ve barışçıl olmanın işareti olarak kabul ediliyor. Ancak bu burca sahip olanların melankolik bir kişiliğe sahip olduğuna da inanılıyor. Bu özelliği olumsuz gören bazı Çinli hamile kadınların normal koşullarda keçi yılında doğacak olan çocuklarını erken doğurmaya çalıştıkları kaydediliyor. Zira çocuklar erken doğunca daha güçlü ve dinamik bir özelliğe sahip olan At burcundan olduğu kabul ediliyor. Çinliler yeni yılı kutlamak için genellikle aileleriyle bir arada olmayı tercih ediyor. 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: