Çin resmi tatil günleri – 2016

Yeni yıl                           : 1 Ocak

Bahar Festivali             : 23 Ocak-7 Şubat

Dünya Kadınlar Günü :
8 Mart

Kingming Festivali      :
4 Nisan

İşçi Bayramı                 : 1 Mayıs

Gençlik Günü                : 4 Mayıs

Duanvi Festivali            : 5 Mayıs/Ay Takvimine göre

Çocuklar Günü             : 1 Haziran

Çin Komünist               :
1 Temmuz
Partisinin Kuruluşu

Silahlı Kuvvetler Günü: 1 Ağustos

Ay festivali                    :
15 Ağustos

Ulusal Gün                    :
1Ekim – 2 Gün

 

ÇİN YENİ YILI 2016

08 Şubat 2016 tarihinde, en önemli Çin tatili, Çin Yeni Yılı kutlanmaktadır. Çin takvimine göre bu gün yeni yıla adim atilir. 20. yüzyılın ilk yarısından beri Çin’de kullanılmaya başlanilan Gregoryen takvimi, resmi takvim oldugu icin Çin Yeni Yılı ne Tayvan’da ne de Çin Halk Cumhuriyeti’nde takvimlerde bulunmaktadir. Yeni Yıl başlangıcı 21 Ocak ve 21 Şubat arasında yeni aya düşüyor.

Özellikle Doğu Asya’da Çin Yeni Yılı kutlanmaktadır, aynı zamanda dünya capinda Çin nüfusunun büyük oldugu yerlerde de kutlanmaktadir. Çin Yeni Yılı, bir klan ve aile bayramidir. Aileler en gec Yeni Yıl arifesinde bir araya gelirler ve geleneksel olarak tavuk ve balik servis edilen yemekler yerler. Kırmızı zarflar içinde çocuklara paketlenmiş para hediyesi dağıtılır. Saat 23‘den sonra da havai fişek atilir ve bu sölen ertesi sabaha kadar sürer.

Yeni Yıl İlk gün de aile ile beraber kutlanmaktadır. Sabah bulusulur, anneler ve babalar ile selamlasilir. Sonunda bekar aile üyelerine kırmızı zarflar dağıtılır. Özellikle Hristiyanlar sabah kiliseye giderler. Kiliseden sonra atalar anilir. Günün devaminda isteyen alis verise cikar veya arkadaş ve akraba ziyaretleri için kullanılır.

You Might Also Like

14 Replies to “Çin resmi tatil günleri – 2016”

  1. 9 Şubattan bu yana verilen kodun çalışmaması normal. Kodun bir kısmına yıldız koyarak bizimle paylaşabilir misiniz? Genelde 4-5 gün sonra kodlar sistemde takip edilir hale gelir.

   View Comment
 1. bugün bir satıcı çin yeni yıl tatilinde olduğu için 20 şubattan önce kargoların dağıtım yapmadığını söyledi. ama üç kişi bu sırada kargoya verdi. yanlışlık yoktur inşallah

  View Comment
 2. iyi günler 2 ürün sipariş verdim ürün takip no var ama ama ben yalışlıkla ürünn gelmeden onaylıyorum seçeneğini işaretledim ürünleeimin bana ulaşması çinlinin insafına mı kaldı

  View Comment
   1. Ayni sey benimde basima geldi kargoyu onayladim yanlislik ile. Simdi satici insafsiz çıktı benim kargomu yollamadi diyelim. Ben parami nasil alacagim ?

    View Comment
     1. Ben kargoyu onayladim derken yani ürün elime ulasinca onaylamam gereken seyi kargo elime gelmeden onayladim. Sanirim saticinin hesabina para yatti “fund processing” yazıyor. Ben simdi ne yapmaliyim?

      View Comment
 3. Satici ile bugun konustum. 2 gun once kargoya verilmis. 3-4 hafta içinde elimde olacağını soyledi. Ama ben dün aksam dispute yaptim ve saticiya 1 yıldız oy verdim. Bugun dispute i geri çektim. Kargom gelir değil mi ?

  View Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.