İçeriğe geç

Gümrük vergisi neye göre hesaplanır?

Araştırdık ve bulduk!

İnanın o kadar çok soru geliyor ki, 15 $’lık ayakkabı için 80 $ gümrük vergisi isteniyor. Tabi GTB’nin belirli prosedürleri var; ancak halen daha işin gerçeğini çözmüş değiliz. GTB’nin sitesinde yer alan yazı:

Soru: Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?

Cevap: Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro’yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;
–       AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
–       Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20
olarak uygulanmaktadır.

Söz konusu eşyanın,
–      Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
–      Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
–      Diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,

gerekmektedir.

Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 75 Avro mahsup edilmeyecektir.

Gelen Ziyaretçi Aramaları:

 • gümrük vergisi hesaplama
 • gümrük vergisi nasıl hesaplanır
 • Aliexspres
 • yurtdışı gümrük vergisi hesaplama

4 Yorum

 1. Emre Emre

  İyi günler ben bu siteden cep telefonu almak istiyorum ama gümrükte abzürt fiyatlar çıkarırlarmı şüphelerim var. Ürünün fiyatı 317 $ bu fiyat üzerindenmi vergilendirme yapıyorlar yoksa Türkiyedeki ürünlerin fiyatı üzerindenmi heryerde farklı şeyler yazıyor?

  View Comment
 2. fiyatı 20$ olan akıllı saat gümrükte takılır mı?
  benden gümrük vergisi alırlar mı?

  View Comment
 3. Numan Numan

  GTB’nin sitesinden alıntıladığınız o yazı kısaca şu anlama geliyor: “Biz bir gümrük çetesiyiz ve gümrükten besleniyoruz. Sizi o kadar anlaşılmaz bir prosedürle karşı karşıya bırakırız ve gümrük müşavirliği adı altında olsun veya TAREKS uygulamaları adı altında öyle bir kumpasın, düzenbazlığın içine sokarız ki sonuçta sizin yani sıradan insanların araştırıp-didinerek buldukları karlı ticaretlerinden kendi kaymağımızı yeriz. Senin ne haddine bir başka ülkeden 10 liraya ürün alıp kendi ülkende 70 liraya satmak! Ya da senin ne haddine kendi ülkende 10 lira olan ürünü başka bir ülkeye 70 liraya satmak. Biz gümrük çetesi mensupları olarak, uydurduğumuz prosedürlerle milletin emeğinin sırtından geçinmeye, semizlemeye o kadar alıştık ki, elimiz bir iş de tutmaz. Alınteri ve meşakketle para kazanmak bize zor gelir. Siz uğraşın, biz kaymağını yiyelim” Bir de şu anlama geliyor: “Avrupalılarla işbirliği yaparak Türkiye’nin Avrupa’nın ürünlerinin pazarlandığı bir yer olmaktan çıkmaması karşılığında bizi gümrükte tutuyorlar. Bu nedenle örneğin Çin Mallarını “Kanser Eder” diye kötülemek zorundayız. Örneğin, Hollanda malı olan bir Traktörü 25000TL’ye satmaya alışmış olan bir Hollandalı, benzer kalitede bir Çin Traktörünün 10000 TL’ye satıldığını gördüğünde KANSER OLMASINI, KAFAYI DUVARLARA VURMASINI istemeyiz. Biz Avrupalılarla iş tutup, Türk Milleti’nin temel ihtiyaçlarını sadece Avrupalılar’dan karşılamalarını sağlamak zorundayız” Daha başka anlamlara da gelir yukarıdaki saçmasapan GTB açıklaması, daha doğrusu hiçbir şey açıklamayan o zavallı yazı.

  Ayrıca, gümrük müşavirleri, kasten Türk vatandaşının anlamadığı terimler kullanarak, kendilerini yüksekten satarlar. Şöyle derler:”Şimdi efendim, MATRAHI’nız şöyle olmalı, ORDİNO böyle olmalı, KAMBİYO şöyle olmalı, Konşimento böyle olmalı, vs. vs.” Yav arkadaşım, adam malı bulmuş, malı aldığı fiyat belli, elinde faturası var, ödemesini bankadan veya bulunduğu ülkede elden yapmış, her şeyi halletmiş sadece bir nakliye-kargo işi kalmış, malı teslim alma işi kalmış. İşte burada Gümrük Müşavirinin eline bir düşüyorsun ki heyhat! Saçmasapan vergilerle 10 liralık mal vergilerle 100 liraya çıkınca, e tabi Gümrük memuru burada devreye girer ve şöyle der: “Şimdi efendim sizin bu mal 10 birim ağırlıkta, ben bunu kağıda 10 birim değil de 2 birim ağırlıktadır diye yazsam -yani evrakta bir ayar çeksem!- bu ürün size 15 liraya gelir, e biz de bu evrakları düzenlerken 5 lira kazansak, toplam 20 liraya getirirsin bu ürünü” Bu örneği, on dolarlık üründen yüz dolarlık ürüne bin dolarlık onbin dolarlık ürüne uygulayabilirsiniz. İşler maalesef böyle dönüyor. Bu arada şu lanet GÜMRÜK kelimesi, YUNANCA’dır, TÜRKÇE değildir.

  Gümrük kuralları orman kuralları. Gümrükçüler denetimsiz abicim bu ülkede, kendi krallıklarını ilan etmişler, ayrı bir gümrük devleti olarak yaşamaktalar! Hem vatandaşın ümüğünü sıkacaklar, hem de vatandaşın sırtından, emeğinden beslenecekler. Tüm gümrükçüleri kulağından tutup bir konfeksiyon atölyesine sokup çalıştıracaksın ayda 1300 TL’ye. Bak diyeceksin, milyonlarca insan var bu ülkede bu koşullarda yaşayan! Siz ne yapıyorsunuz? Ne üretiyorsunuz? O sıradan işçi en azından tişört-gömlek üretiyor, ortaya bir şey koyuyor. Gümrükçü ne yapıyor abi, sorun dışında ne üretiyor? Sorsanız, mangalda kül bırakmazlar ithalat-ihracatta. Ama tüm yaptıkları, 40 – 50 kadar teknik terimi ezberleyip, insanların bu konuda bilgi eksikliği olduğuna ve kendilerinin bu işi yalayıp yutmuş olduğuna inandırarak ceplerini doldurmaktan ibaret! Çok doluyum ulan çok!

  View Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: