İçeriğe geç

İnternet üzerinden yurt dışı alışverişe vergi gelebilir

Geçtiğimiz günlerde gümrük muafiyeti gönderi başına 75 EURO’dan 30 EURO’ya düşürülmüştü. Dün ajaslara düşen habere göre Maliye Bakanı Naci Ağbal, yurt dışındaki internet sitelerinden yapılan alışverişlere vergi getirileceğini söyledi.

Konuyla ilgili çalışma yürüttüklerini belirten Ağbal, alışveriş tutarı üzerinden kesilecek verginin banka üzerinden yapılacak ödeme esnasında tahsil edileceğini dile getirdi.

Türkiye’de vergi kaydı olmayan sitelere stopaj getirileceğini kaydeden Ağbal, “Stopaj yöntemiyle Türkiye’den yurt dışına gidecek paradan vergi keseceğiz. Vatandaş kredi kartıyla ödeme yaparken, bankadan, bu ödemeden kesinti yapmasını isteyeceğim. Tüketici bu işlemden etkilenmeyecek. Ancak, Türkiye’de vergi dairesine kayıt olan internet siteleri için bu söz konusu değil” dedi.

Ağbal, Gelir İdaresi bünyesinde 200 kişilik bir ekip oluşturulacağını ve kargo ve banka hareketleri de dahil her türlü işlemin takip edileceğini söyledi.

 

 

6 Yorum

 1. Serkan Serkan

  75 EURO dalgasından sonra bu, belli bitirecekler AliExpress, eBay gibi siteleri.

  View Comment
 2. Tamer Tamer

  Oh oh çok güzel. Devletimiz illa diyor ki gel bana bağlı kal benden al bende sana şu kadar vergiyi sokayım. Pardon arkadaşlar ben devletin vergi almasına karşı değilim illa ki alsın ama 2000 bin liralık telefona bizim ülkede hız 3500 lira veriyoruz. Hadi onu bir kenara koy zaten şu 30€ olayı için bir bok alamiyorduk şimdi de böyle birşey getirirlerse iyice batırırlar. Bankaların kendi kurları yüzünden zaten 2 lira 3 lira gidiyordu kesiliyordu şimdi de vergi getirirlerse iyice bokunu çıkartırlar. Kendin yapamıyorsun ülkendeki durumların malların fiyatları belli . Biz yakında iyice Kuzey Kore gibi oluruz.

  View Comment
 3. Bedirhan Bedirhan

  Ben şuan bayağı pahalı alışveriş yaptım.Bu vergi olayı gelirse sınırdan geçerken mi uygulanacak yoksa satın alma sırasında mı? yanı benim bugün aldığım siparişe ürün gelene kadar vergi olayı başlarsa vergi uygulanacak mı?

  View Comment
  • Yusuf Yusuf

   Sana vergi uygulanmaz. Yazıda belirttiği üzere bu durum uygulamaya geçtikten sonra ödeme sırasında banka aracılığıyla bir vergi kesintisi yapılacak. Şu an için senin adına bir problem olmaz.

   View Comment
 4. Hatice Hatice

  Adresimi 1 saat uğraşmayla doğruladım fakat daıre 1 kat 1 de onaylatamiyorum yardimci olurmusunuz. Daire yazdım daıre yazdım hiç bir şekilde olmuyor

  View Comment
  • ANONİM ANONİM

   Merhaba, adresinizin TÜRKÇE karakterler içermediğinden emin olun. (Örn: ı,ç,ö,ğ,ş) Bunlar yerine İngilizce karakterler kulanın (Örn: Ragip Uner Mah. Semsettin sok. Adiyaman)

   View Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: