75 EURO altında olan ve gümrüğe takılması muhtemel ürünler

Murat “Merhabalar Yurtdışı alışverişlerinde 75 euro’nun altında dahi kalsa olası gümrük sıkıntıları sebebiyle uzak durmamız gereken ürünler nelerdir acaba?

Merhaba Murat bey,

Öncelikle Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Resmi web sitesinde PTT/Posta yoluyla getirilen kargo eşyası ile ilgili muhafiyet şu şekilde açıklanmıştır:

>>Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

>> Kararın 45 inci maddesi çerçevesinde posta veya hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen eşyaya muafiyet uygulanmasında, eşyanın ticari miktar ve mahiyette olup olmadığı veya bir gerçek kişiye ya da tüzel kişiye gelip gelmediği önem arz etmemekte olup, muafiyetten faydalanmanın bir sınırı yoktur.

Yasak olan ürünlerin en başında: Cep telefonu bulunmaktadır. 75 Eurodan ucuz cep telefonu ve tabletler var bunlara hemen el konuluyor.

Sporcu ve takviye ürün gıdaları kesinlikle yasaktır.

Tütün ve alkollü ürünler kesinlikle yasaktır.

İlaçlar problem yaşatabilmektedir.

Şu sıralar: Ayakkabı büyük bir problem olmaya başladı bunun sebebi de sanırım zehirli ayakkabı haberleri.

Bazı üyelerimiz de ülkemizdeki yerli esnaf yararına genelge çıktığı konusunda; ancak böyle bir kanuni düzenleme hiçbir kamu kuruluşunun kayıtlarında yer almamaktadır.

Ürün sayısı belirtilmese de değeri 75 EURO altında olan bazı ürünlerin sayısı çok olduğu için de el konulduğu olmuştur.

Bu gibi durumlarda kişilerin dilekçe yazarak itiraz etme hakları vardır. Dilekçe sitemizde bulunmaktadır.

İyi Günler.

You Might Also Like

13 Replies to “75 EURO altında olan ve gümrüğe takılması muhtemel ürünler”

  1. Ben aliexpressten pudra aldım ve bu ürünün ayın 15 inde Türkiyeye geldiğini söylüyo gümrüge takılırsa ne kadar para öderim

    View Comment
  2. Yaklaşık 33 gün önce bir saat aldım. Fakat bu saat yaklaşık 3 haftadan beri gümrükten çıkmıyor. Bunun nedeni nedir? Chini post ile gelen ürünler daha hızlı geliyor fakat sellers ile gelen ürünler daha yavaş geliyor? Bu kargo şirketindeki yoğunluk olabilir mi?

    View Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.