Alp – Yeniden Aliexpress – Gümrük Vergisi Hakkında

ALP A “Yıl 2011 motorsiklet eldiveni siparişi verdim.Antalya kargo müdürlüğüne çağırdılar.Paketi açtım.Vergi ödemem gerektiğini belirttiler.Münferit kullanım olduğunu söylesemde tam ödemeye hazırlanıyordumki,gümrük müdürlüğü odasında uçak ve uçak biletleri ile ilgili bir konu geçiyordu.Hemen konuya dahil oldum ve havalimanında çalışıyor olmamında bilgisiyle 19,90 a Gümrük müdürünün makamına oturup bilgisayarından biletini aldım.Böylece 1 kereye mahsus muaf tutuldum.Hal böyle olunca artık sipariş etmiyordum.Takii bu işi ticari anlamda bir döngüye dönüştürme kararı verene kadar.Size aliexpress le ilgili anımı anlattıktan sonra başlıyorum sorularıma. Hepimiz biliyoruzki 75 Euro limit var. 1- Bu limit her alışveriştemi 75 yoksa 1 yıl içindeki tutarımız 75 Euro geçmemeli. 2- Her siparişimde en fazla aynı üründen kaç farklı üründen kaç tane sipariş vermeliyim. 3- Ürün geldi vergiye tabi oldu ürünü gümrükten almadan geri iade etmek istersem ürünü satıcı geri almak zorundamı?Bu geri iade isteğimi gümrüğe benimmi bildirmem gereklimi? 4-Aynı adrese farklı isimle yapacağımız siparişin bize katkıları ne olabilir? Bu konudaki engin fikirlerinize ve düşüncelerinizide bizlerle paylaşırsanız sevinirim.

 

Merhabalar,

Alp bey öncelikle ortada kanun yok genelge var. Genelgede de belirli tutarlar belirtilmiş. 75 EURO şeklinde bir limit var. Burada da takdir yetkisi var. Karşılaştığınız halimize acıyacağımız olay da bu takdir yetkisinin göstergesi. Bir yazımızda genelge ve bilgi edinme cevabından alıntı yapmıştım:

“2014/7 sayılı Genelgenin 2. maddesi, Türkiye gümrük Bölgesindeki bir kişiye, posta veya hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen bedeli gönderi başına 30 avro’yu geçmeyen eşyaya muafiyet uygulanmasında, eşyanın ticari miktarda ve mahiyette olup olmadığı veya bir gerçek kişiye ya da tüzel kişiye gelip gelmediğinin önem arz etmeyeceğini hükme bağlamıştır. Ancak, muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir.

YENİDEN DÜZENLENDİ: 75 EURO OLAN LİMİT 30 EUROYA DÜŞÜRÜLDÜ!

 

Genelge Adresi: http://ggm.gtb.gov.tr/data/5331945e487c8eb1e43d7273/2014-7.pdf

Ürünün Değeri ile ilgili limitin açıkça yer aldığı adres: http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

muafiyet-limit Alp - Yeniden Aliexpress - Gümrük Vergisi Hakkında

Genelgenin 5. maddesinde ürünün değerinin sigortasına, faturasına yada ödeme belgesine bakılarak vergilendirme yapılacağı, faturanın çok düşük olması halinde kurumun ürünün değeri hakkında araştırma yaparak ürüne değer biçeceği ona göre vergilendirme yapacağı bildirilmiştir.

 

Yani ilk 2 sorunuza cevap verirsek gönderi başına 75 EURO limit mevcut. Muafiyet gönderilerin sıklığına alınan ürünün ticari olup olmadığına vs. göre değişiyor, burada memurun takdir yetkisine kalıyor. Vergilendirme için UKİM’e dilekçe yazan arkadaşlarımız var.

Ürünü geri iade etmek istediğinizde ürünü satın aldığınız sayfada iade kargo durumundan bahsediyor. Müşteri programları genelde ulaşmayan ürün için tam iade kabul ederken, ulaşan ürün içinde iade kargo ücretini müşteri tarafından ödenmesini istiyor.

iade-şartları Alp - Yeniden Aliexpress - Gümrük Vergisi Hakkında

iadesart Alp - Yeniden Aliexpress - Gümrük Vergisi Hakkında

Vergilendirme ile alakalı olarak iade işlemi istediğinizde satıcılar genelde topu müşteriye atıyorlar. Eğer müşteri de pasif kalıyorsa bir bakıyor ödeme onaylanmış karşısında muhattap bulamıyor. Bu konuda uyuşmazlık (dispute) açmak gerekiyor.

Aynı adrese farklı adlarla yapacağınız siparişlerin sıklıkla alakalı olarak bir katkısının olup olmayacağını düşünmüyorum. O kadar çok kargo geliyorki isme göre veritabanında kayıt tutacaklarını sanmıyorum. Benzer isimler mutlaka vardır. TC kimlik numaralı gönderiler olmadığına göre bir isimle farklı adreslere gönderide bulunulabilir. Fakat genel kanaatim farklı isim ve farklı adreslerin olumlu yada olumsuz etki etmeyeceğidir.

Genel olarak yurtdışından alışveriş, garanti bir alışveriş değil. Giddigidiyor benzeri bir sistem ve yurt dışından alışveriş yapıyorsunuz. Sahte hesaplar olabilir, çeşitli sürprizler olabilir. Ben bu yüzden benim canımı yakacak rakamlarda alışveriş yapmıyorum. Çalıştığım firma büyük bir firma arkadaşlarım sürekli alışveriş yapıyorlar. Ben bir kere problem yaşadım ama iade etmek istemedim. Gelen ürünü parçaladım çöpe attım. Bu kadar.

Özetle büyük rakamlarla alışveriş yapmanızı önermiyorum. 

 

 

 

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.