İade etsem gümrük vergisinden kurtulur muyum?

Zeynep “Iyi günler. Ben $11.39 tutarında bir ayakkabı aldım bu sabah ptt kargo takip sitesine baktığımda 77.6 TL gümrük vergisi görünüyor. 1.ürün evime geldiğinde almazsam gümrük vergisi ödemekten kurtulur muyum yoksa herhalükarda ödemem mi gerekiyor? 2.geri gönderdiğim ürün çine dönerken kargoyu ben mi ödeyeceğim? 3.ürün Çin e dönemezse bile para iadesi alabiliyor muyum? Lütfen bilgi sahibi olduğunuz sorularımı yanıtlayabilir misiniz?

Merhaba Zeynep Hanım,

Yurt dışından çok sayıda alışveriş yapıyor musunuz yapmıyor musunuz bilemiyorum. Alışveriş sayısı artınca gümrük memurları, vergi muhafiyetini kaldırabiliyor. Bu aralar ufak meblağlarda bile gümrük vergisi istenebiliyor belki de son zehirli ayakkabı olayı da gümrük memurlarını ayakkabı konusunda seçici hale getirmiştir. Bundan sonraki siparişleriniz de gümrüğe takılabilir.

Sorularınıza gelince: Gümrük vergisi ödemesi için evinize kimse gelmeyecek, siz ürünü almak için başvurabilirsiniz. Yani bu vergiyi ödemek zorunda değilsiniz.

Bence aliexpress.com’ dan uyuşmazlık veriniz. Uyuşmazlık konusunda gecikmeyiniz. Satıcının uyuşmazlıktan vazgeçin mesajlarına aldanıp uyuşmazlıktan vazgeçmeyin yoksa ödeme tamamlanmış olur. Ürün size teslim edilmeden geri döndüyse siz her hangi bir şey ödemiyorsunuz.

İade işlemlerinde ürünü alırken iade seçenekleri de ürün tanıtım sayfasında yer alıyor bazı ürünlerde sunu satıcı öderken çoğunda ürünü satın alan kişi kargo ücretini ödüyor.

İyi Günler.

You Might Also Like

2 Replies to “İade etsem gümrük vergisinden kurtulur muyum?”

  1. haziran ayında çıktıgı söylenen ama yasada yer almayan ayakkabı çanta gibi alışverişlerde standart gümrük vergisi uygulanıyor. bu vergi urunu almak istediğinizde sizlerin bu parayı nakit ödemesi ile ödenir urun sizlere teslim edilir. ürünü almaz. gümrük vergisinide ödemezseniz bunu belirtin vede ürün geriye gitsin iade olsun diyin. ürün geri geldiği yere gidecektir.
    önemli nokta, sizin alışveriş yaptınız sitededir. eğer ki sitede ürüne açılan takip sayfasında. ürün tarafıma ulaşmadı paramı istiyorum seçeneklerini işaretleyin. yani uyuşmazlık seçeneğini kullanın… eğer bunları yapamıyorsanız. kredi kartı ile alışveriş yaptısanız. bankanızın şübesine gidip. “harcamaya itiraz” formu doldurun. bu formda ürünün sizlere gelmediğini ama alışveriş yaptığınızı. urun ulaşmadı yanıltıldım diyerek paranızın iadesini isterin bu hak 40 gundur.
    sonuç: umarız ticari işerde alınması gereken vergi. şahıs ve kişilerden alınmaz. yasa netleşir. bir sürü kişi ptt ye itiraz dilekçeleri doldurmuş vede bu dilekçelerin sonucunu beklemektedir. o bakımdan urunler postanede bekletilmektedir. sonuç ne olacak bilen yok, ortad ayasada yok. sözde üreticiyi desteklemek için atılan adım deniyor.

    View Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.