İçeriğe geç

3 Aydır ürünlerim gelmedi

AliExpress Destek – Soru ve Cevap3 Aydır ürünlerim gelmedi
AvatarMustafa asked 6 ay ago

Merhaba,ağustosun ortasında 3 farklı mağazan 3 ürün sipariş etmiştim.3 Ay oldu fakat hiçbiri gelmedi.(Dispute açtım sonucu birkaç güne çıkar) 3 Farklı mağazadan aldım ama hiçbiri gelmedi bunun sebebi nedir,bu saatten sonra gelirler mi?

3 Answers
AvatarÖzgür answered 6 ay ago

Bu saatten sonra gelmeleri zor. Hiçbiri gelmediğine göre adresinde de bir problem olabilir. 
Bazı kişiler adresini yetersiz, eksik ya da ingilizce olarak giriyorlar. Bazen de ilçe veya mahalle yazmayı unutuyorlar. Bu gibi durumlarda kargo ulaşmayabiliyor. 
Bir diğer ihtimal, aldığın şeyler ucuz (7 dolar ve altında) ise takipsiz kargo ile gönderilmiştir. Takipsiz kargoların imza karşılığı teslim yükümlülüğü olmadığı için kapıya, bacaya, bahçeye, posta kutusuna rastgele bırakılıp gidebiliyor ve kaybolabiliyor. 

AvatarMustafa answered 6 ay ago

Adresi eksiksiz olarak yazdım(takipsiz kargo ve 7 doların altında evet),umarım kaybolup gitmemiştir ki ulaştırılıp bir yerlere atılsa bile ürün ulaştırıldı gibi bir mail,mesaj gelmez mi takipsiz olsa bile?Ptt’ye sorsam cevabını alabilir miyim?

AvatarÖzgür answered 6 ay ago

Hayır takipsiz kargoların Çin’den sonra takibi yoktur.
PTT’den sorulamaz.
Çin’den sonra takibi olmadığı için Aliexpress’te veya herhangi bir yerli-yabancı takip sitesinde kargonun teslim edilip edilmediği bilgisi görülemez.
Takipsiz kargolarda yapılacak yada yapılması gereken şey şudur:
Sipariş kargoya verildikten sonra sipariş detayında geri saymakta olan alıcı koruma süresini takip etmek ve son güne kadar eline ulaşmamış olursa son gün (veya en geç son günden sonraki 15 gün içinde) tartışma açarak para iadesi istemek.
Takipsiz kargolarda süresi içinde ürün gelmediğinde ve alıcı doğru zamanda doğru gerekçeyle tartışma açtığında, satıcı kabul etmese bile aliexpress genelde alıcıyı haklı bulur. Yeter ki alıcı son güne kadar sabırla beklesin.
 

Your Answer

19 + 7 =