İçeriğe geç

Alıcı koruma süresi nedir?

Tuana asked 1 sene ago

Alıcı koruma süresi nedir acaba? Bilgilendirirmisiniz?

2 Answers
Best Answer
Özgür answered 1 sene ago

Alıcı koruma süresi veya diğer adıyla satınalma koruma süresi; belli süre dahilinde kargonun alıcıya ulaşması için belirlenmiş süreyi ifade eder. Bu süre genellikle “Kargolama Tarihinden İtibaren” 60 gündür. Yani satıcının kargo bilgisi girmesiyle birlikte 59 gün 23 saat 59 dakika şeklinde geriye doğru saymaya başlar. Bazı ürün veya siparişlerde bu süre daha kısa olabilir.
Alıcı koruma süresinin ne kadar olduğu veya ne kadar kaldığı, siparişlerim bölümünde verdiğiniz siparişin detay kısmına girdiğinizde görülebilir. Orada “Hatırlatıcı: ….gün …. saat …. dakika” diye geri saymaya devam eden süredir.
Kargonun o süre içerisinde alıcıya ulaşması öngörülür. Kargo o süre içerisinde gelmediği takdirde alıcının süre dolmak üzereyken (1-2 gün kala) ve dolar dolmaz (dolduktan sonra “en geç” 15 gün içinde) dispute açarak para iadesi istemesi gerekir. Bu yüzden siparişin kargo takibini yapmak ve bir yandan alıcı koruma süresini takip etmek çok önemlidir.
Öte yandan bazı durumlarda ürün gelmek üzeredir ancak alıcı koruma süresi de dolmaya yaklaşmıştır. Bu tür durumlarda biraz daha beklemek veya gelen ürünü eline alıp inceledikten sonra onay vermek adına geri saymakta olan alıcı koruma süresini uzatmak mümkündür. Bilgisayardan girildiğinde alıcı koruma süresinin hemen altında “extend purchase protection time” diye yazar. Oraya basarak süreyi 15-20 veya 30 gün, ne kadar isterseniz o kadar uzatma talebinde bulunabilirsiniz.
Yani özetle;
Bir siparişle ilgili süre dolmak üzereyken alıcının 2 seçeneği vardır:
1) dispute açmak
2) süreyi uzatmak
 
Eğer koruma süresi dolmak üzereyken alıcı herhangi bir aksiyonda bulunmazsa (örneğin hesabına siparişten sonra hiç bakmadı, ilgilenmedi, ihmal etti, süreyi takip etmedi), süre dolduğunda sipariş “tamamlandı” durumuna döner. Bu durumda alıcının yapması gereken şey, yukarıda da belirttiğim gibi “en geç” 15 gün içinde dispute açmaktır.
Aksi halde süre dolduktan 15 gün sonra dispute açma yolu da kapanır, para yanar. Tek çare kalır müşteri hizmetlerine ulaşarak derdini ingilizce olarak anlatıp parayı kurtarmaya çalışmak.
Umarım bu bilgi yeterli olmuştur güzel kardeşim.

şeyda answered 11 ay ago

siparişimi vereli bir aydan fazla oldu takipsiz kargo ama bu süre hep 59 gün diye kaldı hiç azalmıyor sebebi nedir acaba

Your Answer

9 + 13 =