İçeriğe geç

Aliexpress satıcıya iade edilen ürünümün ücretini iade etmiyor. 335 dolar

AliExpress Destek – Soru ve CevapCategory: Sorular ve CevaplarAliexpress satıcıya iade edilen ürünümün ücretini iade etmiyor. 335 dolar
Avatarsergen asked 6 ay ago

Aliexpressten 335 dolarlık bir ürün aldım. Ürün uzun süre ukimde kaldı. Daha sonra satıcıya iade edildi. Bu süreçte dispute açtım aliexpress tarafından otomatik kapatıldı ve alıcı koruma süresi zımbırtısı doldu. kargo satıcıya iade edildi ama aliexpress kesinlikle paranı iade edemeyiz diyor. Bu hırsızlıktır arkadaşlar. Allah rızası için yardımcı olun ben paramı bunlardan nasıl iade alabilirim. Sürekli canlı destekle görüşüyorum. Canlı destekte yüksek yetkiliere temyiz dosyası açıyor sonrasında bana mail geliyor paranızı iade etmeyeceğiz diyorlar. Lütfen yardımcı olun 335 dolar az para değil çok büyük zarara uğrayacağım. Ürünü almış olsam neyse ama alamadım. 

4 Answers
AvatarÖzgür answered 6 ay ago

Keşke UKİM’de beklerken koruma süresini uzatsaydınız. Nedendir bilmiyorum ama son dönemde UKİM artık sorunlu ya da yasaklı ürünleri eskisi gibi hemen birkaç gün içinde iade etmiyor. Epeyce bir bekletiyor, bu durum da alıcının mağduriyetine sebep oluyor.
Aliexpress de tartışma erken açılırsa veya geç kalınırsa kabul etmiyor. 
Sanırım siz para satıcıya aktarıldıktan sonra girişimde bulunmuşsunuz, Aliexpress de miktar ciddi olduğu için ve para kendinden çıkacağı için süreden dolayı iadeye yanaşmıyor.
Eğer bahane ettikleri şey ürünün iade olduğunun ispatı ise o kolay. PTT’ye durumu anlatıp ürünün iade olduğuna dair resmi bir yazı yada onaylı döküm talep edersiniz. Sonra da aliexpresse kanıt olarak sunarsınız.
Ancak süre geçmiş ve hiçbir şekilde iade yapamayız diyorlarsa şansını üst düzey bir yetkiliye ulaşarak zorlamaktan başka yapılabilecek çok bir şey kalmıyor.
Yurtiçinde ise UKİM’deki görevlileri PTT’ye şikayet edebilirsiniz.
Durumu anlatın, eskiden sorunlu ya da yasaklı ürünlerin 1 hafta içinde iade edildiğini, şimdi ise çok uzun süre bekletildiğini, gelen bir kargonuzun bu şekilde çok uzun süre bekletildikten sonra gönderilmesi nedeniyle paranızı geri alamadığınızı ve 335 dolar zarara uğradığınızı, sorumlulardan şikayetçi olduğunuzu söyleyin. En azından UKİM’dekilerin kulağının çekilmesini sağlayabilirsiniz belki.
Şikayet başvuru formu için şuraya bakabilirsiniz:
https://pttws.ptt.gov.tr/info_web/info_kayit.jsp

AvatarSergen answered 6 ay ago

Hocam ptt den belge aldım verdim. Aliexpress shippingle geliyor aliexpress iade olduğunu görüyor zaten. Buna rağmen iade etmiyorlar. Sürekli canlı destekşe konuşuyorum bugün canlı destek üst yetkiliye ilettim falan dedi nuöara verdi 2 5 gün içinde sonuçlanır dedi ama daha öncede böyle oldu aliexpressten paranı iade etmeyiz diye mail geldi. Çok çaresizim naparım bilmiyorum. Şu paranmı iade alsam ukimide şikayet edeceğim

AvatarSalih answered 5 ay ago

Kime şikayet edeceksin ki böyle durumu sadece merak

AvatarÖzgür answered 5 ay ago

Şikayet edebilecek yada başvurabilecek bir mercii yok aliexpressin kendi üst kademesinden başka.
Umarım bir şekilde parayı kurtarır. 2000 lira az para değil. 

Your Answer

2 + 1 =