AliExpress Destek – Soru ve CevapCategory: Sorular ve Cevaplargonderilmeyen-urunu-gonderildi-gosteriyorlar
Avatarömer sordu 6 ay önce

kasım ayında siparişi verdim. Ürünü gönderdiklerini belirttiler ve kargo takip numarası verdiler. Bir hafta sonra aynı üründen bulunmadığını ve kablosu daha uzun olanı göndermek istediklerini belirttiler. kabul etmedim. Göndermedikleri ürünü gönderdik diye gösteriyorlar.  Aradan 20 gün geçtiği halde ürün halen gönderildi diye belirtiliyor ancak, yazışmalardan gönderilmediği anlaşılıyor. 20 gündür kargo da hareket yok. daha sonra isteklerini kabul ettim. ya ürünü ya paramı gönderin dedim. Artık cevap da vermiyorlar. Ürün de yok Para da yok. Anlaşmazlık kısmında iki seçenek vermişler. İki seçenekte firmanın sahtekarlığını yansıtmıyor. Onun için anlaşmazlık açmadım. Sahtekar bir firma olduğunu yazdım. Ancak cevap yok. Anlaşmalıkta malı iade etmek istediğim ve almadığım yolunda iki seçenek var. Adamlar malı hiç göndermediler ki almadım diyeyim. Almadım dersem adamları aklamış olurum. Ürün hiç gönderilmediki !!!. Ali expres sahtekar firmayı koruyor.

3 Yanıtlar
Avatarömer yanıtladı 6 ay önce

ürünün acil lazım olduğunu belirttim ancak hiç cevap yok.
Aliexpress ve firma tüm sorunlarına kulaklarını kapattılar…

Avatarömer yanıtladı 6 ay önce

Hani alıcı koruması diye bir şey vardı. Nerede kaldı?
Aliexpres den 3 adet daha (Türkiye de kargo takibi olmayan) siparişim var ve iki hafta kadar önce uçağa verildiği bilgisini yazdılar ancak halen gelmedi.  Aynı tarihlerde Türkiye de kargo takibi olan bir ürün siparişi daha vermiştim. Takipli olan ürün  10-15 gün önce geldi. Diğerleri kayıp.  Bundan şunu anlıyorum. Adamlar gönderdik diye yazıyorlar ve çindeki takip numarasını da veriyorlar ancak ürünü göndermiyorlar. sanki göndermişler de Türkiye de kaybolmuŞ  gibi bir duruma sokuyorlar.   
     Gönderdik deyip göndermedikleri ürünün ispatı benim olayımda var.
     Acilen ürünün veya paramın gönderilmesini istiyorum. Tabi bu 20 günlük sürede ürüne zam da yaptılar. Göndermeme nedenleri bu da olabilir.  Acaba para göndermeye karar verirler se, zamlı ücreti mi gönderecekler ?
  sorunum kısa sürede çözülmezse dünya üzeride ne kadar şikayet sitesi varsa hepsine yazacağım. 
 

AvatarÖzgür yanıtladı 6 ay önce

Sakin ol aslan. Heyecanlanma. 
En iyisi adım adım gideyim de bi sakinleş. 
1.Sen paramı istiyorum derken şu an nereye yazdığının farkında mısın? Bu siteyi aliexpressin resmi türkçe sitesi falan mı sanıyorsun? Burası senin gibi alışveriş yapanların kendi aralarında yardımlaştığı sıradan bir site. Resmi aliexpress ile hiçbir bağlantısı yok. Aliexpressin Türkiye sitesi veya şubesi yok zaten. Önce bunu bir öğren.
2.Sen hebele hübele diye alışverişe girişmişsin anlaşılan, ne nedir, nasıl işler bilmeden. Hiçbirşey bilmediğin için de rastgele oraya buraya yazıp çözüm arıyor, usul bilmediğin için de herkesi sahtekar sanıyorsun.
3.Bak güzel kardeşim, aliexpresste her türlü sorun dispute açılarak çözülür. Para iadesi de ancak bu şekilde sağlanır.
4.Satıcı kargo bilgisi girmiş ancak göndermemiş olabilir. Kargo bilgisi girdiği anda alıcı koruma süresi denen süre işlemeye başlar. Sipariş detayına girdiğinde anımsatıcı diye yazar, yanında geri saymakta olan bir süre vardır. Koruma süresi genelde (kargolama tarihinden itibaren) 60 gün olmakla birlikte bazen daha kısa olabilir (39-60 gün arası değişir).
Satıcı kargo bilgisi girdiğinde alıcıya düşen bu süreyi takip etmek ve süre sonunda ürün hala eline ulaşmamış olursa dispute açarak para iadesi istemektir (ürünü teslim aldınız mı: hayır / istem: yalnızca para iadesi / gerekçe: lojistik problemi – koruma süresi doluyor ama ürün hala taşıma halinde).
Bunun yanı sıra baktın (elektronik kargo bilgisi alındı, lojistik sipariş oluşturuldu vb ilk bilgiden sonra) 20-25 gün kargoda hiçbir fiziki hareket yok. Elbette yukarıda belirttiğim gibi süre sonunu bekleyerek dispute açabilirsin (ki daha garanti bir iade alma yoludur). Ancak süre sonunu beklemeden ilgili gerekçeyle (ürünü teslim aldınız mı: hayır / yalnız para iadesi / lojistik problemi – kargo bilgisi yok) tartışma açarak para iadesi isteyebilirsin.
Yani sen usul bilmiyorsun güzel kardeşim bütün mesele bu. 
Satıcı sahtekar olsa ne yazar. Aliexpress zaten alıcıya her türlü koruma ve başvuru imkanını tanımış. Ama sen bu yolları nasıl ve ne şekilde kullanacağını bilmezsen, öyle önüne gelene sahtekar deyip, oraya buraya şikayet gibi komik şeylerden bahsedersin.
 
Gelelim şimdi şu uçağa yüklendi meselesine. Sen önce kayıtlı kargo nedir, kayıtsız kargo nedir onu bir öğren, ondan sonra gel güzel kardeşim. Bak şuraya yazdığım bir cevapta anlatmıştım:

Kargom gelmedi

Şimdi Cevap Yazın

10 + 1 =