AliExpress Destek – Soru ve CevapCategory: Sorular ve CevaplarSipariş İptali Yaptım Para Gelmedi
AvatarTeqLike sordu 6 ay önce

Merhabalar. 26 Kasım günü Aliexpress’den 25.20 TL lik ürün siparişini yaptım ve ürünü aynı gün içerisinde bir sebepten iptal etmek zorunda kaldım. (“Awaiting Shipment Processing ime remaining” aşamasındayken) Malum para anında çekildi lakin geri gelmesi gerçekleşmedi. 29 Kasımda paramın geri yatırılmadığını görünce de satıcıya ard arda mesajlar yazıp gönderdim ama 3 Aralık itibariyle kendisinden hala bir cevap yok. 
Benim bildiğim kadarıyla para önce Aliexpress e gidiyor sonra ürün teslim oldu butonuna basıncada satıcıya gidiyor. Acaba iptal edilen ürünün parasını belli bir süre sonra Aliexpress tarafıma mı gönderecek ? Acaba ne yapmam lazım ?
İptal ile ilgili ekran görüntüsü,

http://prntscr.com/loo7rv

Mesaj ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
2 Yanıtlar
AvatarÖzgür yanıtladı 6 ay önce

Kardeşim bu ne heyecan sakin ol:)
Önce kuralları baştan bir hatırlayalım:
1.Sipariş verildiğinde para hemen çekilir
2.Siparişin aliexpress tarafından onaylanma süresi 1 ila 24 saat arasında değişir. Genelde çok kısa bir sürede onaylanır. İşte o onaya kadar geçen süreye inceleme süresi denir. Çoğunlukla 1 saat içinde incelenir. 
3.İnceleme süresi içinde yapılan iptaller (yani satıcıya kargolanmak üzere düşmeyen, kargolama süresi başlamayanlar) doğrudan iade sürecine girer ve sipariş detayındakş iade bilgileri kısmında ‘iade tamamlandı’ yazdıktan sonraki 3 ila 20 iş günü içinde karta yansır. 
4.Önemli Kural: Para iadesi sürecine giren bir siparişte paranın iade olmaması gibi bir durum asla olmaz, süreç otomatik işler. Bazen salak salak param yatmamış falan ortalığı ayağa kaldıranlar oluyor. Para kesinlikle yatar (3-20 iş günü). İadeler alışveriş gününün yada bir önceki günün tarihiyle karta yansıyabiliyor. O yüzden kart hareketlerine geçmişten başlayarak bakmakta yarar var. Bu süreyi beklemeden veya bekleyip de geçmiş tarihli göz atmadan panik yapmanın gereği yok. Ziraat ve halk gibi bankalar bazen iade gelmesine rağmen geç yansıtabiliyorlar.
5.Awaiting shipment processing time yazanlar, satıcıya geçmiş ve kargolama için geri sayım başlamış demektir. Yani aliexpress incelemeyi tamamlayıp siparişi onaylayarak topu satıcıya göndermiş. Zaten bu noktada sipariş detayında (genelde 10 günü geçmeyen) bşr kargolama gerisayımı görürsün. Satıcı o süre içinde kargolamazsa sipariş otomatik iptal olur ve yine yukarıda saydığım şekil ve sürede iade süreci işler.
6.Kargolama süresi devam ederken, top satıcıdayken alıcı tarafından yapılan iptal başvurusu kesinlikle ama kesinlikle direk iptal olmaz. İptal başvurusu, onaylanmak üzere satıcıya gider. Ancak satıcı onaylarsa iade süreci işlemeye başlar.
Şimdi durumunu buna göre kontrol et güzel kardeşim. Görünen o ki sen kargolama sürecindeyken iptal etmişsin. İptal et butonuna bastığında, satıcı onay verene kadar bekler.
Eğer bir gelişme yoksa satıcı onay vermemiş olabilir. Veya onay verdiyse yukarıda bahsettiğim şekil ve sürede iade süreci işlemeye devam ediyor olabilir. Zaten satıcı onay vermiş ve iade süreci başlamışsa sipariş detayında iade bilgileri kısmı da görünür.
Tamam mı güzel kardeşim. Heyecana gerek yok 😉 

AvatarTeqLike yanıtladı 6 ay önce

Öncelikle kaliteli yorumun ve faydalı bilgilerin için teşekkür ederim Özgür 🙂 Heyecandan ziyade tecrübesizlik ve hatta cahilliğin verdiği bir eksiklikle yardım istemeye çalıştım kendimce. Şuan ki durumla verdiğin bilgileri eşleştirdiğimde anlıyorum ki 20 gün içerisinde param kartıma iade edilecek yaklaşık olarak. Ve SS de göstermeye çalıştığım gibi almak istediğim ürünlerin karşısında \”Cancelled Order\” yazıyor yani siparişlerin iptali gerçekleşmiş. Bekleyerek öğrenecez. Olmazsa Support a yazacam bakalım 🙂 Tekrardan eline sağlık teşekkür ederim.

Şimdi Cevap Yazın

11 + 19 =