Avatarkalbens34 sordu 6 ay önce

Merhaba özgür bey.Ben ücretsiz deneme ürününden civo marka erkek kol saati kazanmışım.Bunun toplam satış değeri aliexprees,te 15.39$.Fakat deneme ürünlerinde genellikle 00.1$ alınıyor.satıcı bana bu 1 sentin yanında 4.06$ kargo ücreti çıkarmış.Ben bunu bu akşam sipariş geçtim.Fakat sizce bu satıcı bu kargo ücretini extra olarak uygulaması saçma değilmi.Normalde tüm ürünler 00.1$ alınırken.Bunu daha sonra aliexpreese şikayet etsem ürün geldikten sonra bu kargo ücretini geri alabilirmiyim.Siparişten sonra satıcıya bununla ilgili mesaj yazdım.Kargo ücretini bana hesabıma geri ödemesi için.Yoksa onu şikayet edeceğimi belirttim.Sizin tavsiye ve tecrübelerinize göre bu normalmidir.yoksa farklı mesaj yazarak geri alabilirmiyim kargo ücretini.Kolay gelsin,iyi akşamlar diliyorum, Özgür bey.

3 Yanıtlar
AvatarÖzgür yanıtladı 6 ay önce

Deneme ürünler kısmından kazanılan ürünlerde (bazı ürünler hariç ve bazı ülkelere yapılan gönderimler hariç olmak üzere) kargo bedeli istenmiyor. Zaten orada başvuru yaparken kabul et yazan yerde uzunca anlatıyor bunu ingilizce olarak. İngilizceniz varsa kabul et butonuna basmadan orada yazılanları bir gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Ben orada böyle okuduğumu hatırlıyorum.
Ben de bir keresinde anne-bebek bakım çantası kazandım. Değeri 15 dolar civarıydı. Kazanınca bildirim geldi. 0,01 dolar ödeyip aldım, herhangi bir kargo ücreti de ödemedim. Üstelik (sanki değerinden almışım gibi) satıcı takipli kargo ile gönderdi ve eline ulaştı.
Yani size de 0.01 dolar dışında herhangi bir ücret çıkarılamaz. Eğer ödeme sayfasında böyle bir şey çıkıyorsa, bu aliexpressten kaynaklıdır. Hani şu bahsettiğim küçük yazılarda geçen ‘bazı ürünler’ olayı…
Ancak ödeme sayfasında çıkmadığı halde, satıcı size mesaj atarak böyle bir şey talep etmişse, bunun kabul edilebilir bir yanı yok tabi ki. Ödeme yapmak zorunda değilsiniz.
Bedava/deneme ürünlerde bazı üçkağıtçı satıcılar gönderim yapmayabiliyor. Ama zaten adı üstünde bedava olarak geçtiği için aliexpress bununla ilgili satıcılara pek bir yaptırım uygulamıyor.

Avatarkalbens34 yanıtladı 6 ay önce

Özgür bey yazınızı okudum.Satıcı bana doğrudan 4.07$ olarak ödeme yap butonu çıkarmış.Başka herhangi bir buton yok.Alternatif başka bir butonda yok.kargo seçimi yok.Herşeyi ayarlamış otomatik olarak bu ücreti öde diyor.karşına direk kart bilgileri hesabı çıkartıyor.Ödeme için.Eğer bu ürünü almazsan 2 gün içerisinde iptal olacağını sayfada belirtiyor.Burada satıcı 1 centin yanında 4.06$ alır gönderirim imajı ile hareket etmiş.Ne koparttırsam kardır hesabı.Yani ister al ister alma gibi.Yoksa 48 saat sonra iptal etmeleri gibi.Başka çare yok.22 tl tutuyor ürünün toplam maliyeti.İnşallah kaliteli bir üründür.Yoksa burada afrikalıların mahalle arasında sattığı 5 tllik saatlerden olursa o zaman yandı şiş kebab.Kısacası riske girdik,şansımızı denedik.bakalım. Kaliteli bir ürün çıkar karşımıza.Yinede bilgilerin için teşekkürler özgür bey.Kolay gelsin sana

AvatarÖzgür yanıtladı 6 ay önce

Satıcı bunu aliexpressten bağımsız yapamaz. Yani 0,01 doların yanında kargo ücreti çıkması, ürünün türünden kaynaklı olabilir. Bazı ürünlerde satıcıya belli miktara kadar kargo bedeli koyma yetkisi tanınmış olabilir. Belki de bu durum, satıcının kargo bedeli nedeniyle ürünü göndermeme durumunu ortadan kaldırmak içindir. 
Ödemezsen iptal olur olayı da o satıcının size özel uyguladığı bir şey değil. Bedava deneme ürünlerinden kazanılan ürünlerin ödeme süresi 3 gündür. 3 gün içinde ödenmezse kazanılan şey iptal olur. 
Sonuç: ödemekten başka çareniz yok. 

Şimdi Cevap Yazın

7 + 10 =